Yıllardır ataması yapılmayan öğretmen intihar etti

Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşayan ve ataması yapılmadığı için seyyar satıcılık yapan 32 yaşındaki coğrafya öğretmeni İsmail Karahan, girdiği bunalım sonucu intihar etti.

Olay, dün akşam saatlerinde Tarsus’un Şahin Mahallesi’nde meydana geldi. İsmail Karahan, gün içinde pazarda seyyar satıcılık yaptıktan sonra gittiği amcası Mehmet İsmail Karahan’ın evine yaşamına kendi elleriyle son verdi. Yeğeninin cansız bedenini bulan amca Karahan, olayı polise bildirdi.

Kısa sürede olay yerine ulaşan sağlık görevlilerinin yaptığı incelemede genç öğretmenin yaşamını yitirdiği belirlendi. Olay yeri inceleme ekibinin yaptığı işlemlerin ardından Tarsus Devlet Hastanesi morguna kaldırılan İsmail Karahan’ın cenazesi, otopsi işlemlerinin ardından Tarsus Mezarlığı’nda aile fertleri ve yakınlarının gözyaşları arasında toprağa verildi.

Yıllardır MEB’e başvuruyordu

İsmail Karahan’ın, öğretmen olarak atanmak için yıllardır Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuru yapmasına rağmen atanmadığı ve geçimini pazarlarda seyyar satıcılık yaparak sağlamaya çalıştığı öğrenildi. Karahan’ın bu nedenle bunalıma girdiği iddia edildi.

Sendikalardan ortak açıklama: Suçlu sizsiniz

Bu arada Eğitim Sen ve KESK’in Mersin şubeleri, İsmail Karahan’ın intiharı nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı’na ortak bir açıklamayla tepki gösterdi. Ortak açıklamada şunlar kaydedildi:

“İsmail Karahan. Bu, çaldığınız kaçıncı hayat? Nasıl da bitirdiniz ümitleri. Tarsus’ta pazarcılık yapan, atanamayan coğrafya öğretmeni, 32 yaşındaki meslektaşımız hayatına son verdi. Milli Eğitim Bakanlığı, suçlu sizsiniz. Daha kaç hayat sönecek?”

İktidara tepki

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımla genç öğretmenin intiharı nedeniyle hükümete tepki gösterdi.

Akşener, paylaşımda, “Mersin Tarsus’ta atanamadığı için seyyar satıcılık yapan 32 yaşındaki coğrafya öğretmeni İsmail Karahan intihar ederek yaşamına son verdi. Onlar, büyüdüler ama büyütemediler, okudular ama okutamadılar, kazandılar ama atanamadılar, hak ettiler ama yaşayamadılar. Bugün Türkiye’de bir öğretmen daha öldü. Gencecik öğretmen bir evladımızı daha çaresizliğin karanlığında kaybettik. Yazıklar olsun” dedi.

Özgür Özel ise şu paylaşımda bulundu:

“Tarsus’ta atanamadığı için psikolojik sorunlar yaşayan bir öğretmenin intihar haberiyle sarsıldık. Daha fazla kötü haber almadan Milli Eğitim Bakanlığı’nı yeni atamalar yapmak için bir an önce takvim ilan etmeye davet ediyoruz. Bir öğretmen daha öldü

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: