YDK, kayıp Ceren Ağaç’ın akıbetini sordu

Yeni Demokrat Kadın, üyelerinin gözaltına alınmasına ilişkin İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Basın metnini okuyan Yudum Kılıç, ekonomik krizin en katmerli halini  kadınların yaşadığı bir süreçten geçtiklerini, üzerilerindeki baskı ve hiçleştirme politikalarına rağmen kadınların dinamik bir şekilde karşılık verdiğini ve mücadelede kendilerini var ettiklerini belirtti.

Yudum Kılıç, “Kadın mücadelesinin bir parçası olan YDK ‘Krize ve yoksulluğa karşı 8 Mart’ta emeğimiz için mücadeledeyiz’ çağrısını yükseltmektedir” dedi.

8 Mart çalışmaları kapsamında 21 Şubat günü Konak’ta ozalit astıkları için gözaltına alındıklarını ve gözaltı süreci içerisinde psikolojik işkenceye uğradıklarını belirten Kılıç, “Hastahanede muayene sonrası darp raporu almak istediklerinde rapor verilmemiştir. Herhangi bir yasal izin söz konusu olmadan telefonları incelenmiş, dışarı ile haberleşmeleri engellenmiştir” ifadelerini kullandı.

Gözaltı işlemleri sırasında 17 yaşındaki üyeleri Ceren Ağaç’ın çocuk şubeye götürüldüğünü ve daha sonra haber alınmadığını aktaran Kılıç, aile ve polis işbirliğiyle avukatlara ve kendilerine Ağaç’ın durumu hakkında bilgi verilmediğine işaret etti. Kılıç, “Tüm çabalarımıza rağmen arkadaşımızın durumu hakkında bilgi edinmemiz engellenmiştir. Sürekli ve bilinçli olarak yaratılan bilgi kirliliği yüzünden aktivistimiz Ceren Ağaç’ın akıbeti bilinmemektedir” dedi.

Kılıç, yaşamak isteyen kadınların ve LGBTİ+’ların mücadelesini engelleme çabalarının en somut örneği olduğunu ifade ederek baskı ve engellemelere karşı kadın mücadelesini yükselteceklerini söyledi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: