Yarın hangi illerde kar bekleniyor?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün ve yarın ülke genelinde kuvvetli yağış yaşanacağını açıkladı.

Yapılan son değerlendirmelere göre ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Kıyı Ege, Göller Yöresi, Batı Karadeniz kıyıları (Sinop hariç), Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu (Malatya dışında), Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Edirne, Çanakkale ve Denizli çevreleri ile Antalya’nın batı kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Yağışların Rize, Artvin, Hakkari ve Bitlis çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don ile birlikte yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor.

Sıcaklıkların iç ve doğu kesimlerde 3 ila 5 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzey ve batı, zamanla Marmara’da güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Sarı kodlu uyarı

Artvin, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa, Rize, Trabzon illeri için Meteoroloji’den sarı kodlu uyarı yapıldı.

Kuvvetli yağış beklenen iller

Yağışların; Rize, Artvin, Hakkari ve Bitlis çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar, kar yağışlarıyla birlikte ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Yarın kar beklenen iller

Bilecik, Kütahya, Eskişehir, Afyonkarahisar, Isparta, Burdur, Bolu, Kastamonu, Çankırı, Kırşehir, Aksaray, Konya, Karaman, Niğde, Kayseri, Sivas, Erzincan, Tunceli, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: