Yargıtay, çocuğa cinsel istismarda bulunan Selçuk Çatalcam’a verilen cezayı yetersiz buldu

Yargıtay, 14 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulunan ve hamile bırakan Selçuk Çatalcam’a ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan verilen 24 yıl hapis cezasını bozdu.

Mahkeme, ‘cinsel istismar’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarının birlikte değerlendirilip, karar verilmesi gerektiğini kaydetti.

Çocuğun intihara teşebbüs etmesiyle anlaşıldı

Muğla’da annesi ile babasının boşanmasının ardından velayet davası sürdüğü için Fethiye ilçesinde yurtta kalan 14 yaşındaki kız çocuğu, 2020 yılının Ağustos ayında intihara teşebbüs etti. Olayın ardından çocuk, annesinin talebi üzerine kent merkezindeki çocuk destek birimine sevk edildi. Ekim ayında burada rahatsızlanan çocuğun, kaldırıldığı hastanede, 38 haftalık hamile olduğu ortaya çıktı. Çocuk, 1 gün sonra erkek bebek dünyaya getirdi.

45 yıl hapisle yargılanması talep edildi

Hastane yetkilileri, durumu polis ekiplerine ve çocuğun annesine bildirdi. Kadın, kızından, Fethiye’de kaldığı dönemde Milas’taki kafede çalışan Selçuk Çatalcam’ın cinsel istismarına uğradığını öğrendiğini belirtip, Fethiye Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu

Şikayet üzerine gözaltına alınan Selçuk Çatalcam, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Hazırlanan iddianamede, Çatalcam’ın ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından 45 yıl hapisle yargılanması talep edildi.

Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamada heyet, Çatalcam’ı ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan indirimsiz olarak 24 hapse çarptırırken, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan ise ceza vermedi.

Tarafların itirazı üzerine dosya, istinaf mahkemesine taşındı.

Ceza bozuldu; Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’ne iade edildi

Dosyayı değerlendiren İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 20’nci Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği hapis cezası kararını bozdu.

20’nci Ceza Dairesi, Selçuk Çatalcam’ın ‘oturalım’ bahanesiyle çocuğu sazlık bölgeye götürmesiyle mağdurun hürriyetini kısıtladığını ve sanık hakkında ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçunun sabit olduğunu belirtti.

Kararda ayrıca ‘cinsel istismar’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarının birlikte değerlendirilip, karar verilmesi gerektiğine de dikkat çekildi.

Kararın bozulması üzerine dosya, Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’ne iade edildi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: