Yakılarak öldürülen üç Suriyeli| Mülteci Medyası Derneği Başkanı: İzmir valiliği, İçişleri bakanlığı ve muhalefetten bir ses bekliyoruz. Ama hala yok.

İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde 16 Kasım’da yakılarak öldürülen üç Suriyeli mültecinin ailelerinin ulaştığı mülteci medyası derneği başkanı Deysem Siti, megafon tv’den Ahmet Ayva’ya konuştu.

Deysem Siti şu bilgileri paylaştı:

“Olayın yaşanma ve bilgisinin paylaşılması arasında neredeyse otuz gün var. Bizler bilgiyi aldıktan sonra, Güzelbahçe itfaiyesini arayıp, böyle bir yangının olup olmadığını sorduğumuzda, bir yangının yaşandığını, fakat kendilerinin, bir cinayet mi, veya kazamı olduğundan bilgilerinin olmadığını, bilgisini alınca olayın üzerine gitmeye başlayınca aydınlanmaya başladı.

Mülteciler’den biri on saat, diğer ikisi bir hafta sonra hayatını kaybediyor. Üç mültecinin de yakınları İzmir’de yaşamıyor. Aileler Bursa’da Hatay’da ve İstanbul’da yaşıyorlar. Bize ulaşan ise, akrabaları oldu.”

Siti, konuşmasına şöyle devam etti:

Aileye verilen ilk bilgi, olayın cinayet değil kaza ve soba yanması sonucu olduğu oluyor. Aileler olayın üzerine gitmeden, cenazeleri alıp, defnetmek üzerine yola çıkıyorlar. Olayın ortaya çıkmasında yaşanan gelişme iş veren ve iş yeri avukatının konuyu araştırması oluyor ve açığa çıkarmaya çalışıyorlar. Ellerinde delil olmadığı için konu kapanıyor.

Bir kaç gün sonra bir gelişme oluyor, Katil Kemal Korkmaz’ın bir arkadaşına, Suriyelileri yakacağına dair bilgi veriyor ve bir kaç gün sonra o yerin yandığını duyuyorlarlar. Çalışanların bu bilgiyi duyması üzerine avukata bilgi veriliyor ve avukat emniyete müracaat ediyor.

Katil Kemal Korkmaz, bir kadın ve bir erkek iki Türk vatandaşını evlerinde bıçakla yaralıyor. Polis’in katili yaralama olayı sonrası yakalaması sonucu kendisi itiraf ediyor. Önce yaralama olayını kabul ediyor, ardından Suriye’li mültecileri yaktığını itiraf ediyor.

Siti’ konuşmasının devamında şu bilgileri paylaştı:

Polis’in bu olayı gizlediğini düşünüyorum. İHD, bu konun üzerine giderek ailelerin yanında oldu ve büyük çaba harcadı. Fakat hala hem İzmir valiliği, hem İçişleri bakanlığı hem de muhalefetin hala bir açıklamasının olmamasını anlayamıyorum.

Konuyla ilgili çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Siti, bugün AKP mülteci politikaları başkanlığı ve Cumhuriyet Halk Partisi ile görüşeceklerini belirtti.

Röportaj’ın devamına megafon tv’den ulaşabilirsiniz.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: