UNICEF: Covid kapanmaları hala 405 milyon öğrenciyi etkiliyor

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF), Covid salgını nedeniyle 23 ülkedeki 405 milyon öğrencinin okullarının hala kısmen ya da tamamen kapalı olduğunu açıkladı.

Kuruluş, 147 milyon çocuğun yüz yüze derslerin en az yarısına giremediğini de belirtti.

Bazı tehdide açık çocuklar, özellikle de kız çocukları da açılan okullara geri dönemedi.

“Çocuklar pandeminin gizli kaybedenleri”

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russel, çocukların “pandeminin gizli kaybedenleri” olduğunu söylüyor.

Çocuklar, hastalığın en ağır etkilerine daha az açık olsa da, pandemi yüzünden okulların kapatılması nedeniyle yaşamları alt üst oldu.

Mart 2020 itibariyle, 150 ülkede okullar tamamen, 10 ülkede de kısmen kapatıldı. İki yıl sonra, 19 ülkede hala okullar kısmen kapalı.

Filipinler, Honduras ile Büyük Okyanus’un güneyindeki Solomon Adaları ve Vanuatu da okulların en az yüzde 70’i kapalı ve UNICEF bu oranı tam kapanma diye tanımlıyor.

“Kız çocukları da erken evlendirildi ve bu korkunç bir kader”

Russel BBC’ye yaptığı açıklamada “Daha önce okuyabilen çocukların şimdi okuyamadığını, işlem yapabilen çocukların şimdi bunu yapamadığını görüyoruz dedi.

Russel, en çok okulu bırakan çocukların istismara açık bir hale gelmesinden korkuyor.

“Bazı çocuklar, aileleri yoksullaştığı için iş gücüne katılmak zorunda kaldı. Kız çocukları da erken evlendirildi ve bu korkunç bir kader.”

Çocukların dışarıda oynamasının kısıtlandığı Filipinler’de, birkaç okul sonbahar aylarında yeniden açıldı, ancak öğrencilerin çoğu evlerinde kaldı.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: