Ukrayna’daki savaş yeşil enerjiye geçişi sağlayacak mı?

Avrupa şu anda doğal gazının yaklaşık yüzde 45’ini ve petrolünün dörtte birinden fazlasını temin ettiği Rusya’yla karşı karşıya. Dolayısıyla enerji güvenliğiyle ilgili endişeler arttı.

Peki, bu korkular Avrupa’nın tahmin edilenden daha önce yeşil enerjiye geçişini sağlar mı?

Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Bruegel’den analist Simone Tagliapietra, “Ukrayna’daki savaş, siyasetçileri yeşil stratejilerini hızlandırmaya zorluyor” diyor ve Avrupa Birliği’nin iklim hedeflerine ancak 2030’a kadar ulaşabileceğini, Rusya’ya bağlılıktan kurtulmak için yeşil yatırımlarını ikiye katlaması gerektiğini ekliyor.

AB daha önce, Avrupa Komisyon’nun REPower kapsamında 2030’a kadar Rusya fosil yakıtına olan bağımlılığını sona erdirme planını başlatmıştı.

İlk adım AB’nın Rusya doğal gazına olan bağımlılığının üçte ikisini bir yıl içinde kesmek.

“Avrupa’nın enerji çıkmazına karşı yeşil çözümler popülerleşti”

Nidale Abou Mrad‘ın BBC Türkçe‘ten aktardığına göre, REPower planında AB’nin 2030’a kadar Rusya’ya olan bağlılığını nasıl azaltacağıyla ilgili bir bölüm bulunuyor.

Tagliapietra, “Pandemi öncesi AB’nin enerji harcamaları devasaydı. Yükselen fiyat kriziyle birlikte doğal gaz ve petrol ithalatına yüzlerce milyon euroluk ödeme yapıyor. Bu artık mantıklı değil” diyor.

Bu durumdan kurtulmanın bir yolu Rus doğal gazını yenilenebilir kaynaklarla değiştirmek.

Avrupa Komisyonu’nun iklim sözcüsü Tim McPhie, Avrupa’nın enerji çıkmazına karşı yeşil çözümlerin popülerleştiğini düşünüyor.

“Kısa vadede kömüre geçilir”

Uzmanlar daha az çevre dostu olan çözümlerin de kısa vadeli çözüm olarak kaçınılmaz olabileceğini belirtiyor.

Tagliapietra, “AB’nin ABD’den, Katar’dan ve diğer üreticilerden gemilerle LNG alma altyapısı var. Ancak Avrupa ülkeleri onu kendi arasında dağıtacak kadar yeterli ağa sahip değil” diyor ve ekliyor:

“Kısa vadede ne yapılır? Kömüre geçilir. Muhtemelen acil olarak doğal gaz yerine enerji üretmek için bazı kömürle çalışan santraller tekrar açılacak. Bu Norveç, Cezayir ya da Azerbaycan’dan doğal gaz ithalatı sağlayana kadar bir ya da iki sene için devam edecek”.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız…

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: