Ukrayna krizi: İngiltere, beş Rus bankasını yatırım listesine aldı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya’ya yaptırımların ilk aşamasını parlamentoda açıkladı.

Başbakan Johnson, yaptırımların ilk aşaması olarak “Beş Rus bankasını yaptırım listesine aldık. Üç Rus vatandaşına da yaptırım uygulanacak. İngiltere’ye uçuşları yasaklanacak. İngiltere’deki mal varlıkları dondurulacak” açıklamasında bulundu.

“Putin’e diplomasi için her türlü şansı tanıdık”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB) müttefikleri ile daha önce Ukrayna kriziyle ilgili yürüttükleri diplomasiyi de aktaran Başbakan, “Putin’e diplomasi için her türlü fırsatı sunduk, her türlü şansı tanıdık. Sonuna kadar diplomasi için ısrarımızı da sürdüreceğiz. Ancak risklerle de yüzleşmemiz gerekiyor” diye konuştu.

“Şimdi yaptırımları uygulamaya başlayacağız. Zaten hazırlamıştık” diyen Başbakan Johnson sözlerini yaptırımların süreceğini ve müttefikleriyle ortak hareket edeceklerini belirterek tamamladı.

Johnson, Rusya’ya yaptırımları şöyle sıraladı:

  • 5 Rus bankasına yaptırım: Rossiya, IS Bank, General Bank, Promsvyazbank ve Black Sea Bank.
  • 3 Rus vatandaşına yaptırım: Gennady Timçenko, Boris Rotenberg ve Igor Rotenberg adlı Rus vatandaşlarının İngiltere’deki mal varlıkları donduruldu, bu kişilere İngiltere’ye seyahat yasağı getirildi; bu kişilerle iş ilişkilerine girilmesi yasaklandı.
Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: