Ukrayna krizi: Biden, Putin ile buluşmayı prensipte kabul etti

Beyaz Saray, devam eden Ukrayna krizini görüşmek üzere ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapılacak bir zirveyi prensipte kabul ettiğini duyurdu.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından önerilen söz konusu zirvenin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeme koşulunda gerçekleşebileceği ifade edildi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, söz konusu zirveye Avrupa Birliği (AB)’den de destek geldi. AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Pazartesi günü yaptığı basın açıklamasında, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağının diplomatik bir çözüme kavuşturulması için Washington ve Moskova arasında daha fazla görüşme yapılmasını desteklediğini açıkladı. Borrell:

“Liderler düzeyinde zirve toplantıları; liderler ya da bakanlar, hangi formatta olursa olsun; konuşma ve masada oturma şekli ne olursa olsun şiddetle savaştan kaçınmaya çalışmak gerekiyor. En iyi çözüm yolu olarak diplomatik görüşmeleri destekleyeceğiz, krizden çıkışın tek yolu bu.” dedi.

Görüşmeler, Avrupa’da uzun yıllardır görülen en büyük güvenlik krizi konusunda bir çözüm yaratabilir.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: