Ukrayna krizi: ABD, Rusya’ya yaptırımları açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik adımlarını ‘işgalin başlangıcı’ olarak nitelendirerek, Rusya’ya yönelik yaptırımların ilk bölümünü duyurdu.

Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün gece de söz konusu iki bölgeye asker gönderme kararı aldığını ve askerlerin alanını genişlettiğini belirterek, “Benim bakış açımdan Putin, daha fazla toprağa zor kullanarak sahip olmak için gerekçeler kuruyor. Dün geceki konuşmasını dinlerseniz, daha da ileri gitmek için gerekçeler ürettiğini görebilirsiniz. Bu, Ukrayna’da Rus işgalinin başlangıcı” ifadelerini kullandı.

“İki finans ve askeri bankalarına yaptırım uyguluyoruz”

Rusya’ya yönelik yaptırımların ilk bölümünü duyuran Biden, “Rusya’nın iki büyük finans kuruluşu VEB ve askeri bankalarına yaptırım uyguluyoruz. Rusya’nın dış borçlarına da geniş yaptırımlar getiriyoruz. Bu da Rus hükümetinin Batılı finans kuruluşlarından artık para kazanamayacağı anlamına geliyor. Rusya artık ne Avrupa’da ne de ABD’de piyasadan borç ticaret yapamayacak.” şeklinde konuştu.

Biden, yarından itibaren Putin’e yakın kişilere ve Putin’in aile üyelerine de yaptırım getireceklerini kaydederek, “Bu kişiler, Kremlin’in politikalarının yolsuzlukla elde ettiği kazançlara ortaklar, bu nedenle bedeli de paylaşmalılar.” dedi.

ABD, Estonya, Litvanya ve Letonya’ya asker gönderiyor

Rusya’nın eylemleri nedeniyle Rusya’dan Almanya’ya doğal gaz taşıyacak Kuzey Akım 2 Projesi’nin durdurulması için Almanya ile çalıştıklarını belirten Biden, “Rusya ileri gittikçe daha da ağır bedeller ödeyecek. Saldırganlığını sürdürürse, ek yaptırımların yanı sıra ABD Ukrayna’ya savunma desteğini sürdürecek” ifadesini kullandı.

Biden, Rusya’nın bugün Belarus sınırından asker çekmeyeceğini açıkladığını, bu nedenle de ABD’nin bölgedeki NATO müttefiklerini desteklemeye devam edeceğini belirterek, “Baltık bölgesindeki ortaklarımız Estonya, Letonya ve Litvanya’ya destek için Avrupa’da konuşlu daha çok asker ve ekipmanın harekete geçirilmesini onayladım. Şunu açıkça söyleyeyim bunlar tamamıyla savunma yönelik adımlar. Rusya ile savaşma niyetimiz yok” diye konuştu.

ABD’nin hala Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik büyük bir saldırıya hazırlandığına inandıklarını belirtti. Soru almadan basın toplantısını sonlandırdı.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: