Ukrayna Büyükelçisi: Boğazların Rus savaş gemilerine kapatılmasını istiyoruz

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş başlatmasının ardından Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, bir basın toplantısı düzenledi.

“Savaş halindeyiz” diyen Büyükelçi, “Türkiye’den Boğazları Rus savaş gemilerine kapmasını istiyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin Rusya’ya yaptırım uygulaması çağrısında bulunan Büyükelçi şöyle konuştu:

“Nükleer silah sahibi bir devlet ilk kez başka bir devlete açık savaş başlattı. Ukrayna’ya yardım edilmesini istiyoruz. Askeri ve mali yardım istiyoruz. Sabah itibarıyla, Rus tarafı Ukrayna’nın askeri tesislerine havadan saldırdı. Ukrayna’nın tüm topraklarına saldırı yapıldı.

Söz konusu saldırı, Kırım’dan, Belarus, Rusya’dan ve Donbas’taki cephe hattı dahil olmak üzere farklı yönlerden gerçekleştiriliyor.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve bölgesel birliğimiz Rus işgalcilerle mücadele ediyor.

Halktan belli kayıp haberleri gelmeye başladı. Altyapı tesisler ve ilgili kayıp konusundaki rakamları da paylaşacağız.

Önemli olan Ukrayna’ya gösterilecek destek şu anda. Buradan tekrar Türk yönetimine ve Türk halkına seslenmek istiyorum, Ukrayna’ya yardım edin.

Bu bağlamda; hava sahasının ve Rus gemileri için Boğazların, Çanakkale Boğazı’nın çağrıda bulunuyoruz. Resmi talebimizi Türk tarafına ilettik. Rus tarafına yaptırım uygulanmasını istiyoruz. Rus iş dünyasının hisselerine el konulmasını, buradan para kazanılmasının önlenilmesini talep ediyoruz.

Savunma silahlarının temin edilerek, savunmamıza yönelik destek de bizim için önemli. Mali destek de, insani destek de önemli.

Şu an Türkiye’de bulunan Ukrayna vatandaşlarına da desteğimizin gösterilmesi çağrısında bulunuyoruz.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: