TÜSİAD önünde eylem: “Zammı ver, kurtul”

Migros depo işçileri bu kez TÜSİAD önünden eylemdeydi. İşveren Tuncay Özilhan’a seslenen işçiler “Zammı ver, kurtul” dediler.

Ücretlerine yapılan yüzde 8’lik zammı kabul etmeyerek eyleme başlayan Migros depo işçileri tüm baskılara rağmen direnişe devam ediyorlar.
Yaptıkları eylem sonrası işlerine son verilen Migros Esenyurt depo işçilerinin eylemi 12’inci gününde.
Depo,  Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-SEN) üyesi işçiler bu kez işveren Tuncay Özilhan’ı, Beyoğlu’nda bulunan Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) önünde bir araya geldi.
İşvereni protesto eden işçiler “Hırsız değiliz, yoksul işçileriz”, “4 TL zam istedi, 257 işçi işten atıldı”, “İşçiler açken Özilhan’a huzur yok” yazılı pankartlar açtı.
“İşçiler açken Özilhan’a huzur yok” ve “Direnen işçiler yenilmezler” sloganları attılar.
Açıklamaya birçok siyasi parti temsilcisinin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekili Musa Piroğlu’da destek verdi.

“Yaşamak istiyoruz”

Burada ilk olarak söz alan DGD-Sen Genel Başkanı Neslihan Acar, TÜSİAD’ta buluşma nedenlerini patronların bahsettiği “gelecek inşasını” yüzlerine vurma amacıyla olduğunu söyledi.
“Biz onların bahsettiği gelecek inşasını biliyoruz; depolardan biliyoruz o cehennemden biliyoruz. Onların gelecek inşası işçileri kölece koşullarda çalıştırmak, açlıktan öldürmek, iş cinayetlerinde öldürmektir” dedi.
Dayatılan köleliği kabul etmeyeceklerinin altını çizen Acar, “Köle koşullarında yaşamayı hak etmiyoruz. İnsan onuruna yakışır ücret istiyoruz. Yaşamak istiyoruz. Yaşamak istiyoruz başka da bir şey istemiyoruz; şimdilik istemiyoruz” diye belirti.
“Türkiye’yi yönetenler burada”
Ardından basın açıklamasını depo işçisi Lale Gül Kabakçı okudu. TUSİAD önüne işten çıkarılma nedenlerini sormak için geldiklerinin altını çizen Kabakçı, “Buranın neresi olduğunu biliyoruz. Burası Tuncay Özilhan’ın başkanlık yaptığı ve Türkiye’yi yöneten patronların örgütü TÜSİAD’ın Genel Merkezi’dir. Peki biz buraya neden geldik? Migros, Anadolu Grubu’nun bir şirketidir. Biz işçileri ölümle yaşam arasında yaşama mahkum edenler buradadır” ifadelerini kullandı.

“Hakkımızı gasp edenleri iyi tanıyoruz”

İşçiler olarak kendilerine dayatılan sefalete artık tahammüllerinin kalmadığını belirten Kabakçı, “Biz 4 TL saat ücretimize zam istedik. Çok mu? Bunu neden istedik? Bizleri dinleyin, duyun ve anlayın. Hiçbirimiz geçinemiyoruz, faturalara bakmaktan korkuyoruz. Bizler pandemi boyunca ölümüne çalıştık. Patronlar ve onların etrafındakiler lüks içinde yaşadı. Bizler öldük. Sakat kaldık. İşsiz kaldık. Artık yeter. Kimseden bir şey dilenmiyoruz. Kimseden bize yardım etmesini istemiyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz. Hakkımızı gasp edenleri iyi tanıyoruz. Bunun için buradayız. Tuncay Özilhan’la kişisel bir derdimiz yok. Zammı ver, kurtul” diye belirtti.
Açıklamanın ardından TÜSİAD’ın açıkladığı “Geleceği İnşa”  raporunu yakan işçiler sloganlar eşliğinde eylemi bitirdi.
Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: