Türkiye, kadınların iş gücüne katılımında Avrupa’nın en gerisinde kaldı

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), İstihdam İzleme Bülteni’nin 115. sayısı yayımlandı.

TEPAV’ın çalışmasına göre, 2021 yılında sigortalı çalışan sayısı 1,3 milyon arttı. Uluslararası Çalışma Örgütü Kasım 2021 verileri esas alınarak yapılan karşılaştırmalarda, Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranı Avrupa ülkelerinin en gerisinde yer aldı.

Kadınların iş gücüne katılımının en yüksek olduğu ülke Hollanda oldu.

Bültenden öne çıkanlar şöyle:

  • Aralık ayında sigortalı çalışan sayısı yıllık olarak yüzde 6,3 oranında (1,3 milyon) artarak 22,4 milyon olarak gerçekleşti.
  • Sigortalı ücretli çalışanların yüzde 52,7’sini oluşturan 3 ana sektördeki istihdam artışları yıl içinde gerçekleşen en düşük seviyelerde.
  • Aralık 2021’de KOBİ sigortalı çalışan sayısındaki yıllık artış 770 bindir; en fazla artış yiyecek içecek hizmeti faaliyetlerindedir.
  • Kadın çalışan sayısında son yıllarda gözlenen artış eğilimine rağmen, kadınların iş gücüne katılım oranları Avrupa ülkeleri arasında en düşük seviyede. Uluslararası Çalışma Örgütü Kasım 2021 verileri esas alınarak yapılan karşılaştırmalarda, Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranı Avrupa ülkelerinin en gerisinde yer alırken, erkeklerin iş gücüne katılım oranı ile farkı da yüzde 37,6 puan ile en yüksek değere sahiptir. Söz konusu fark 28 üye ülkenin oluşturduğu Avrupa Birliği’nde ortalama yüzde 11,8’dir.
Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: