Türkiye Buna Hazır

SPoD’dan eşit yurttaşlık talebi

SPoD, LGBTİ+’ların eşit yurttaşlık taleplerini dile getireceği “Türkiye Buna Hazır” kampanyasına ilişkin açıklama yaptı.

Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), LGBTİ+’ların siyasal süreçlere katılımını sağlamayı hedefleyen ve eşit yurttaşlık taleplerinin dile getirileceği “Türkiye Buna Hazır” kampanyasına ilişkin açıklama yaptı, gelecek döneme dair hedeflerini paylaştı.

“Türkiye’de 30 yılı deviren LGBTİ+ hareketinin siyasal temsil ve katılım süreçlerinde yıllardır karşısına çıkarılan en yaygın argüman ‘Türkiye buna hazır değil’ söylemi oldu. LGBTİ+ yurttaşların eşitlik talepleri ‘toplum buna hazır değil’ denilerek görmezden gelindi” denilen açıklamada, yıllardır hayatın her alanında var olmalarına rağmen LGBTİ+’ların toplumun bir gerçeği olduğu gerçeğinin yapay bir söylem ile gizlenmeye çalışıldığı belirtildi.

‘BİZ HAZIRSAK TÜRKİYE DE HAZIRDIR’

Açıklamanın devamında “Bu algıyı kırmanın vakti geldi de geçiyor” denilirken, “Çünkü toplum biziz. İş yerindeki çalışma arkadaşınız, ailenizdeki akrabanız, okuldaki sıra arkadaşınız, sokaktaki bir yabancı, mahallenizdeki esnafız. Gece hayatında beraber eğlendiğiniz, televizyonda izlediğiniz kişileriz. Biz hazırsak Türkiye de hazırdır” ifadeleri kullanıldı.

‘LGBTİ+’LARIN SİYASAL KATILIM SÜREÇLERİNİ GÜÇLENDİRECEK ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ’

SPoD’un açıklamasının devamında “Türkiye Buna Hazır” kampanuası ile anayasal taleplerin ve siyasal katılım süreçlerini güçlendirecek çalışmalar yapılacağı ve eşit yurttaşık taleplerinin dile getirileceği vurgulanırken, şunlar kaydedildi:

SPoD olarak on yıllardır önümüze sürülen ve toplumsal gerçeklikten yoksun “toplum buna hazır değil” gerekçesini kabul etmiyoruz. Siyasal Katılım Ekibimizle yürüteceğimiz “Türkiye Buna Hazır” kampanyasıyla hem LGBTİ+’ları kapsayan bir anayasa süreci için taleplerimizi konuşacağız hem de önümüzdeki seçimlerde LGBTİ+’ların siyasal katılım süreçlerini güçlendirecek çalışmalar yapacağız. “Türkiye Buna Hazır” kampanyamızla Türkiye siyasetinin giderek daha fazla sürüklendiği erkek egemen, popülist, kutuplaştırıcı, antidemokratik söylemlerinden arınması için barışçıl, şiddetsiz, kapsayıcı ve kesişimsel bir politik zeminde LGBTİ+’ların eşit yurttaşlık taleplerini konuşacağız.

‘TOPLUM BİZDEN BAŞKASI DEĞİL’

Taleplerimizi, kimliklerimizi, varoluşlarımızı konuşmaya her zaman olduğu gibi bugün de hazırız. Biliyoruz ki en az bizim kadar Türkiye toplumu da taleplerimizi, kimliklerimizi, varoluşlarımızı konuşmaya ve gerekli adımları atmaya hazır. Bizleri güvencesizliğe, yoksulluğa, şiddete, ayrımcılığa mahkum edenlere karşı barış ve demokrasinin gücüyle temiz siyaset ve LGBTİ+’ları kapsayan bir anayasa için sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Siyasi iktidarın bizlere yönelik suçlulaştırma politikalarından da çeşitli siyasi partilerin ve politikacıların “utangaç” veya gizli kapaklı desteklerinden de daha güçlü ve gerçeğiz. Bizler Türkiye halklarının her kesiminde on yıllardır olduğu gibi bugün de var olmaya devam ediyoruz. Toplum bizden başkası değil.

Türkiye LGBTİ+’lara hazır. Türkiye Buna Hazır!”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: