TÜİK Başkanı: Kurumu siyasi tartışmaların parçası haline getirmek istemedim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na randevu vermemesi ile gündeme gelen TÜİK başkanı, gerekçe olarak “Her şeyimiz çok açık, net ve gizlenecek hiçbir şeyimiz yok. Kurumu siyasi tartışmaların bir parçası haline getirmek istemedim” dedi.

Enflasyon oranlarından işsizlik rakamlarına kadar açıkladığı verilerde tartışmaların odağında olan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıklanan verilerin kaynağını sormak için kapısına gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu binadan içeri almamıştı.

TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer, katıldığı bir televizyon programında konuya dair soru sorulması üzerine açıklamada bulundu.

Dinçer, TÜİK’e yönelik şeffaflık eleştirilerine, “Tam tersi. Her şeyimiz çok açık, net ve gizlenecek hiçbir şeyimiz yok” diye yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu’nun görüşme talebini geri çevirmesiyle ilgili olarak da konuşan Dinçer, “Kurumu siyasi tartışmaların bir parçası haline getirmek istemedim. Bu kurum siyasetten uzak, tartışmalardan uzak kalıp, ülkenin en kritik verilerini üretmeli. Çok hayati bir iş bu. Görüşmeme nedenimiz budur” dedi.

Niyetinin kurumu dışa kapatmak olmadığını söyleyen Dinçer, “Ben gerçekten hayatım boyunca hiç siyasetle uğraşmadım. Tüm hayatım akademi. Kurumu da siyasi tartışmaların parçası olmaması için korumaya çalıştım. Belki sonuçları farklı oldu. Ancak niyetim kurumu dışa kapatmak asla değildir” şeklinde konuştu.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: