TTB, SES, İHD, TİHV, KESK sağlık ve yaşam hakkı ihlallerine karşı Sağlık ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı hakkında suç duyurusunda bulundu.


Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde sağlık ve yaşam hakkı ihlallerinin sorumluları olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Kamu davası talebi

Şikayet dilekçesinde “Şikayet edilen ve resen tespit edilecek kamu görevlileri hakkında, koronavirüs (Covid-19) sürecinde, görevlerinin gereklerine aykırı hareket eden ve görevlerinin gereklerini yapmakta ihmal veya gecikme yapanlar hakkında soruşturma ve sorumlular hakkında kamu davası açılması talep edildi. Şikayet dilekçesinde ise şu ifadelere yer verildi: “Türkiye’de pandemi döneminde fazladan ölümlerle birlikte 200 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, temel haklara ilişkin uluslararası sözleşmelerde ve Anayasada korunan hakların teminine yönelik tercihler yapılmaması nedeniyle kişilerin sağlık ve yaşam hakları ihlal edilmiştir. Şikayet edilen kamu görevlileri Türk Ceza Kanununun 257’nci Maddesi ile unsurları belirlenen görevi kötüye kullanma suçunu işlemişlerdir. Şikayet edilen ve resen tespit edilecek kamu görevlileri hakkında, COVID-19 pandemisi döneminde görevlerinin gereklerine aykırı hareket etmek ve görevlerinin gereklerini yapmakta ihmal ve gecikme göstererek kişilerin mağduriyetine ve kamu zararına neden olmaları nedeniyle soruşturma yapılarak sorumlular hakkında kamu davası açılmasına karar verilmesini talep ederiz.”

Şikayet dilekçesinin ardından, adliye önünde basın açıklaması yapmak isteyen kurumlara, polis tarafından gerekçe gösterilmeksizin izin verilmedi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: