Taliban 29 kadını daha kaçırdı

Mezopotamya Ajansı, Afganistan kaynaklarına dayandırdığğı haberinde 29 kadın aktivistin daha Taliban tarafından kaçırıldığını duyurdu.
Kadınların baskı ve tehdit altında olduğu Afganistan’dan gerici yapılanma Taliban’ın özellikle kadınlara dönük saldırıları sürüyor. Afganistan’da Ağustos 2021’de yönetimi ele geçiren Taliban, yaşam alanlarından dışladığı ancak tüm baskı ve tehditlere rağmen hakları için mücadele etmeyi sürdüren kadınları hedef alıyor.
MA’da Gözde Çağrı Özköse’nin haberine göre Taliban 29 kadın aktivisti daha kaçırdı.

26 kadından 3 gününden beri haber alınamıyor

Güvenlik kaygısıyla adını gizlememizi isteyen N.A., Taliban’ın Marjan Amiri, Nayreh Kouhestani ve Medina Darvazi’yi kaçırdığını teyit edebildiklerini söyledi. Taliban’ın kaçırdığını tahmin ettikleri  26 kadından da Cuma gününden beri haber alınamadığını aktardı. Kadınların güvenli evlerde kaldığını söyleyen N.A., şimdiye kadar kaçırılan 35 kadından yalnızca BBC çalışanı olan Parvaneh İbrahim Khel’in serbest bıraktığını, farklı tarihlerde kaçırılan diğer kadınların hiç birinden haber alınamadığını sözlerine ekledi.
Geçtiğimiz günlerde ajansımıza ulaşan farklı bir kaynak da Taliban’ın kaçırılan kadınlardan birinin babasını arayarak, diğer kadınların yerini söylediği takdirde kızının serbest bırakılacağını söylemişti.
Şubat ayının başında, Zahra Mohammadi kaçırılmış, tutulduğu yerden Wahida Amiri’ye ulaşmayı başararak, Taliban’ın Amiri’yi de aradığını ve saklanması gerektiğini söylemişti.
Güvenli evlerden kaçırılan 29 kadının, Taliban’ın aileleri itirafçılığa zorlaması sonucunda mı kaçırıldıkları henüz bilinmiyor.
Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinden bu yana sokakta eylemler yapan Afganistanlı kadın aktivistlerin Birleşmiş Milletler (BM) de dahil olmak üzere, uluslararası kurumlara uzun süredir yaptığı yardım çağrıları şu ana kadar hiç bir karşılık bulmadı.
Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: