Tahir Elçi Davası: Davutoğlu dinlensin talebi reddedildi

28 Kasım 2015’te katledilen dönemin Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi cinayeti davasının dördüncü duruşması Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davada, tutuksuz yargılanan sanık polisler F.T, S.T. ile M.S’nin “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan 3 yıldan 9 yıla kadar hapsi istenirken, Tahir Elçi ve aynı gün öldürülen iki polis cinayetinden sorumlu tutulan firari sanık Uğur Yakışır hakkında üç kez ağırlaştırılmış müebbet ve 45 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Tahir Elçi’nin ailesi ve avukatları, çok sayıda baro başkanı, avukat, ve gazeteci duruşma salonunda hazır bulunurken, sanık polisler ve müdafileri duruşmaya SEGBİS üzerinden bağlandı.

“Davutoğlu mahkeme huzurunda dinlensin” talebi

Duruşmada, TBB adına Başkan Av. Erinç Sağkan ile Bursa Barosu başkanı Av. Metin Öztosun davaya katılma talebinde bulundu.

Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit Eren de eksik ve etkisiz yürütülen Tahir Elçi soruşturmasında tanıkları işkenceyle ve bilinçli bir şekilde yanlış yönlendiren ve adil yargılamayı etkileyen savcı Kenan Karaca hakkında soruşturma açılması için suç duyurusunda bulundu. Bununla birlikte Av. Nahit Eren, Tahir Elçi cinayetine “siyasi suikast” diyen dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun mahkeme huzurunda tanık olarak dinlenilmesi talebinde bulundu.

“İhbar mektubunda bilgileri sunulan polisler dinlensin”

Elçi Ailesi avukatları, 14 Temmuz 2021 tarihli ara kararlar uyarınca gönderilen müzekkerelerin yanlışlık ve eksiklik barındırdığını, kamera kayıtlarındaki eksikliğin nedenlerini ortaya konulması ve bu hususların açıklığa kavuşturulması için yeniden müzekkere yazılmasını talep etti.

Avukatlar, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişliği’nin hazırlamış olduğu “Araştırma Raporu”nun ara karara rağmen dosyaya celp edilmemesi nedeniyle müzekkere tekidi ve sanıkların delilleri karartma şüphesi taşımaları nedeniyle tutuklanmaları talebinde bulundu.

6 Ocak 2016 tarihli bir polisin ihbar mektubunda “eylemi yapan örgüt mensuplarının istihbarat bağlantıları olduğu, bazı emniyet yetkililerinin durumu manipüle ettiği” şeklindeki kayda dikkat çeken avukatlar, buna rağmen konuyla ilgili hiçbir araştırma yapılmadığını beyan etti.

Avukatlar, Tahir Elçi’nin katledilmesi sürecinde kimin kastı, kimin ihmali olduğu hususuna dair tüm talepleri tekrar ederek konuyla ilgili tutanaklarda sicil numaraları yazılı personellerin ve ihbar mektubunda bilgileri sunulan polislerin dinlenilmesini talep etti.

Taleplerin reddi

İddia makamı, tutuklama ve müdahale taleplerinin reddi ile önceki celse verilen ara kararların yerine getirilmesi yönünde mütalaada bulundu.

Elçi Ailesi avukatları ise tanıklık yapan kişilerin beyanlarına itibar edilmemesini ima eden duruşma savcısının tutumunun hatalı olduğunu, her bilginin önemli olduğunu, yasa gereği soruşturma başlatılması gerektiğini beyan etti.

Ara kararın açıklanması için mahkemeye saat 14.30’a kadar ara verildi.

Bir sonraki duruşma 15 Haziran’da

Aranın ardından mahkeme, önceki celse verilen ara kararların yerine getirilmesi için tekit ve bu celse kamera kayıtları ile İçişleri Bakanlığı raporuyla ilgili sunulan taleplerin kabulüne, keşif talebinin daha sonra değerlendirilmesine karar verdi.

TBB’nin katılma talebini ederken, Bursa Barosu’nun katılma talebinin reddeden mahkeme, Ahmet Davutoğlu’nun tanık olarak dinlenilmesi, savcı Kenan Karaca hakkında yapılan suç duyurusu, ihbar mektubu ve içeriğinde adı geçen polis memurlarının dinlenilmesi ve sanıkların tutukluluk taleplerinin reddine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 15 Haziran 2022 tarihinde görülecek.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: