Sümer: ‘Çocuklar ucuz iş gücü olarak görülüyor’

CHP’li Orhan Sümer, yoksulluğun eğitime katılım oranında düşüşe yol açtığını söyledi.

Sümer, yoksulluk nedeniyle eğtime katılma oranındaki düşüşün araştırılması için TBMM’ye önerge verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, eğitim dağılımı ile yoksulluk arasında çok yakın bir ilişki olduğu, ekonominin gelişmişlik düzeyinin gerektirdiği vasıflardan yoksun olanların yoksul kaldığı şeklinde uzman görüşlerini hatırlattı.

Sümer, “Bu çocuklar okula gitmek istemedikleri için değil ekonomik olarak ailelerinin güçleri yetmediği için eğitim sisteminin dışında kalıyorlar. Birçoğu fabrikalarda ucuz işçi olarak çalışmak zorunda kalırken, birçoğu da çok küçük yaşlarda güvencesiz çalışma hayatının çarkları arasında ezilmeye başlıyor” dedi.

Türk Eğitim Derneği tarafından açıklanan 2021 Eğitim Değerlendirme Raporu’na göre 2020-2021 eğitim öğretim yılında tam 676 bin çocuğun eğitim sistemi dışında kaldığını, yine Eğitim Reformu Girişiminin yaptığı başka bir araştırmaya göre ise sadece 2020-2021 öğretim yılının birinci ara döneminde 155 bin 938 öğrencinin okulu bıraktığını anımsatarak, “Saray iktidarının ülke genelinde yarattığı yoksulluğun ceremesini çocuklarımız çekmek zorunda kalıyor. Eğitim aslında insanların sadece kültürüne, hayata bakışına katkıda bulunmuyor, yoksulluğunu da önlüyor. İyi eğitim aldıkça daha iyi kazanıyor, yoksulluğu geride bırakılmış oluyor. Ne yazık ki özellikle Adana’da son iki yıl içerisinde eğitime katılma oranı sürekli olarak düşüş içerisindedir.  Eğitim uzaklaşan çocukların ve gençlerin çalışma hayatı içerisinde yer almak zorunda oldukları ve hane gelirine katkı sağlamak amacıyla okullarından uzak kaldığı tespit edilmiştir. Genç yaşta çalışma hayatının içerisinde yer almak zorunda kalan çocuklar ucuz iş gücü olarak görülmekte ve güvencesiz olarak çalıştırılmaktadır.” Dedi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: