Soylu’dan İBB’ye “teftiş” kararı

İçişleri Bakanlığı, Recep Tayyip Erdoğan’ın İBB’yi hedef alan açıklamalarının ardından “teftiş” başlatacağını duyurdu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “Bir hesaba göre 13 bin 500, bir hesaba göre 15 bin kişiyi işten çıkarıp aralarında terör örgütüyle iltisaklıların da bulunduğu 45 bin kişiyi aldılar” ifadelerinin üzerine İçişleri Bakanlığı, İBB’de işbaşı yaptırılan bazı çalışanların ‘örgüt iltiasıklı’ olduğu iddiasına ilişkin özel teftiş başlatıldığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşları ve şirketlerinde işbaşı yaptırılan personellerden 455’inin PKK/KCK, 80’inin DHKP/C, 20’sinin MLKP, 2’sinin MKP, ayrıca bazılarının FETÖ ve diğer “terör örgütleriyle” iltisaklı/irtibatlı olduğu yönünde ihbar, şikayet ve elde edilen tespitler üzerine, konunun tüm yönleriyle soruşturulması için Bakanlığımızca özel teftiş başlatılmıştır.” açıklamasını yaptı.

İBB’DEN YANIT

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB); İçişleri Bakanlığı’nın “özel teftiş” başlatmasına ilişkin, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sosyal medyadan idare edilemez. İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili 16 Aralık 2021 tarihli resmî yazımıza bilgi vermediği gibi bugün sosyal medyadan yaptığı açıklamayla 86 bin İBB çalışanımızı zan altında bırakmıştır. İBB ve 86 bin çalışanı sonuna kadar hukuk önünde haklarını arayacaktır” açıklamasını yaptı.

İBB, İçişleri Bakanlığı’nın, “özel teftiş” başlattığın sosyal medya hesabından duyurması üzerine aynı yöntemle bakanlığa yanıt verdi.

‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ, SOSYAL MEDYADAN İDARE ‘EDİLEMEZ”

İBB’nin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama şöyle:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sosyal medyadan idare edilemez. İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili 16 Aralık 2021 tarihli resmî yazımıza bilgi vermediği gibi bugün sosyal medyadan yaptığı açıklamayla 86 bin İBB çalışanımızı zan altında bırakmıştır.

‘İÇİŞLERİ, ELİNDEKİ BİLGİ VE BELGELERİ DEVLETİMİZİN KURUMU İBB İLE PAYLAŞMALIDIR’

“Terör bağlantılı” kişiler ortada gezip, kamu kurumlarında iş buluyorsa bu sorun İBB’nin değil, güvenlikten sorumlu İçişleri Bakanlığı’nındır. Devletin en önemli bakanlıkları, siyasi polemik yerine, elindeki bilgi ve belgeleri devletimizin kurumu İBB ile paylaşmalıdır.

‘DEVLET CİDDİYETİ İLE ÖRTÜŞMEYEN BU HAMLELERİ KAMUOYU TAKDİRİNE SUNARIZ’

31 Mart seçimleri öncesi ve sonrasında başlayan ve hala devam eden hukuksuz ve devlet ciddiyeti ile örtüşmeyen bu hamleleri kamuoyu takdirine sunarız. Elbet Türkiye Cumhuriyeti hak ettiği şekilde idare edilecektir çünkü bu kudret milletimizde fazlasıyla mevcuttur.

İBB ve 86 bin çalışanı sonuna kadar hukuk önünde haklarını arayacaktır.” 

EKREM İMAMOĞLU: 86 BİN YOL ARKADAŞIMIN YANINDAYIM

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. 

İmamoğlu, “Hak yemem hakkımı da yedirmem” dedim. Bugün de diyorum ki; “İstanbul’a hizmet eden 86 bin yol arkadaşımın yanındayım, ezdirmem” Suçu olanla sonuna kadar birlikte mücadele edelim. Ama şu bilinsin ki; İBB ailesine saldıranlar karşısında beklenmedik bir birliktelik ve güç görecek” ifadelerini kullandı.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: