SON DAKİKA! HDP Milletvekili Semra Güzel’in Dokunulmazlığı Kaldırıldı

HDP Milletvekili Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması için yapılan Meclis oturumunda, yapılan konuşmalar ardından Semra Güzel’in dokunulmazlığı kaldırıldı.

TBMM Genel Kurulu’nda HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma suçundan” iki ayrı dosya görüşmeleri yapıldı.

Görüşmelerin sonunda yapılan oylamada HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in iki ayrı dosyadan dokunulmazlığı kaldırıldı.

Güzel adına savunmayı HDP Grup Başkan Vekili Saruhan Oluç yaptı. Oluç, DEP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını hatırlatarak Bir sivil polisin Meclis’te Orhan Doğan’ı başından tutarak polis otomobiline bindirmesini gösteren o meşum sahne ise, bu olayın sembolü olarak Kürt halkının zihinlerine kazındı. Ve asla unutulmadı, unutulmayacak da…” ifadelerini kullandı.

Milletvekillerinin tutuklanmasının Kürt sorununu çözmeyeceğini’belirten Oluç, ‘Kürtlerin kendi kimlikleriyle politika yapmasının engellenmek istendiğini’ savundu.

Oluç’un savunması ve konuşmaların ardından oylamada Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verildi. 

İlk fezlekede 313 kabul, 52 ret oyuyla Güzel’in milletvekili dokunulmazlığı kaldırıldı. İkinci fezleke için ise 327 kabul, 52 ret oyu çıktı. Oylama sonrası HDP milletvekilleri genel kurul salonunu terk etti.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: