Sivas Divriği’de madenciler maaş artışı ve sosyal hakları için eylem yaptı

Sivas Divriği’de OYAK-ERDEMİR işletmelerinin alt taşeronu ERMADEN ve bunun da alt taşeronu olan ÇİFTAYMadencilik’te çalışan dört yüzü yeraltı, iki yüzü de yerüstünde çalışan altı yüz demir madeni işçisi, maaşlarının artırılması ve sosyal haklarının düzenlemesi talebiyle üretimi durdurdu.

Yaklaşık 15 gündür alt taşeron ÇİFTAY Firması ile haklarını aramak için görüşen sendikasız işçiler işveren temsilcisi ile anlayamayınca üretimi durdurarak yürüyüşe geçti.

Divpelet üretim galerisi önünde toplanan demir madeni işçileri Cürek-Divriği Karayolunu bir süre trafiğe kapadı. İşçiler daha sonra Karayolunu trafiğe açarak yol güzergahından Divriği’ye doğru yürüyüşe geçti. Polis, ERMADEN idari merkezine görüşmek için gitmek isteyen işçilerin yolunu kesti. Yürüyüşü engellenen Demir Madeni işçileri temsilcileri Divriği İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkililerine, “Haklarımızı aramak için, yürüyoruz. ERMADEN ve ÇİFTAY yetkilileri ile görüşmek istiyoruz” dedi. Divriği İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ile maden işçileri arasında kısa bir görüşme yapıldı. Görüşmenin ardından işçiler arasından bazı kişilerin işletme yetkilileri ile görüşmesi için imkan sağlanacağı ifade edildi.

“Sendikasızlaştırma”

Daha önce DİSK’e bağlı Yeraltı Maden İş Sendikasında örgütlü olan Divriği Demir Çelik Madeni işçileri, TÜRK-İŞ’e yönlendirildi. İşyerinde TÜRK-İŞ’e bağlı Cevher-İş Sendikası toplu sözleşme görüşmelerinde yetkili iken maden işletmesi, 1997 yılında OYAK-ERDEMİR’e satıldı. Özelleştirmenin ardından işveren, işçileri sendikasız olmaya zorladı. Sendikayı ortadan kaldıran işveren, alt taşeron ERMADEN ve ÇİFTAY aracılığı ile üretimi sürdürüyor.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: