Sistematik şiddet gören Rümeysa Aydın özsavunma kullandığı için yargılandığı dosyadan beraat etti.

Balıkkesir’de eşi Murat Yıldız’ın şiddetine karşı özsavunmada bulunan Rümeysa Aydın yargılandığı davanın karar duruşmasında beraat etti.

Balıkesir’in Karesi ilçesine bağlı kırsal Ziyaretli Mahallesi’nde 13 Ağustos 2021’de Rümeysa Aydın (28), kendisine sistematik şiddet uygulayan, cinsel saldırıda bulunan ve ölümle tehdit eden eşi Murat Aydın’ı (30) özsavunma kullanarak öldürdü.

Hakkında “kasten öldürme” suçundan açılan davanın karar duruşması Balıkesir 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Aydın, duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada taraf avukatların yanı sıra kadın hakları savunucuları ve kadın örgütleri temsilcileri de hazır bulundu.

Mahkemede ilk söz alan Rümeysa Aydın, kendisini ve çocuklarını savunduğu için Murat Aydın’ı öldürmek zorunda kaldığını yineleyerek, beraatını talep etti.

Rümeysa Aydın davasının soruşturma aşamasından itibaren takip eden Sil Baştan Kadına Yönelik Şiddet ve Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Başkanı Ayşegül Küçükafacan da söz alarak, Aydın ve 2 çocuğunun psikolojik destek almaya devam ettiğini söyledi.

‘RÜMEYSA’YI KATLEDECEKTİ’

Rümeysa Aydın’ın evlenmesinin ardından şiddet görmeye başladığını söyleyen Ayşegül Küçükafacan, şöyle devam etti: “Murat Aydın uyuşturucu madde etkisinde halüsinasyonlar gören biri. Akabinde de Rümeysa’yı öldürmek üzere arabaya doğru tüfeği almaya gidiyor. Rümeysa aslında son ana kadar eşini engellemeye çalışmış, vazgeçmesini beklemiş. O kadar kısa mesafeden ateş edilmesi bize bu durumu gösteriyor. Rümeysa tutuklandıktan sonra ikiz bebeklere hamile olduğunu öğrendi. Tutuklandıktan sonra bebeklerinden birini kaybetti. Doğumu yaklaştı. Rümeysa’nın 2 tane daha çocuğu var ve bu çocuklar yıllarca annelerinin maruz kaldığı şiddete ne yazık ki şahitlik ettiler. Bu yüzden de onlara psikolojik destek sağlamaya devam ediyoruz.”

Tarafları dinleyen mahkeme heyeti, “meşru müdafaa” kapsamında Aydın’ın beraatına karar verdi. Duruşmadan beraat eden Rümeysa Aydın, cezaevinden çıktı. (MA)

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: