Şimoni Diril ölene kadar darbedilmiş

Şimoni Diril’in öldürülmesine ilişkin hazırlanan iddianemede nasıl öldüğüne dair de bilgiler yer aldı. Diril’in ölene kadar darbedildiği belirtildi.

Mezopotamya Ajansı’nın, Şimoni Diril’in öldürülmesine dair hazırlanan iddianameye ulaştı.

İddianemede Şimoni Diril’in “ölene kadar darbedildiği” belirtildi.

Mahkemenin iddianameyi ret gerekçesinde bahsettiği ve bilgi sahibi olduğu belirtilen karakol komutanına dair ise tek kelime yer almadı.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Mehri (Kovankaya) köyünde 8 Ocak 2020’de ortadan kaybolan Hürmüz ve Şimoni Diril çiftinden Şimoni Diril’in cansız bedeni 70 gün sonra Hezil Çayı’nda bulunmuştu.

Hürmüz Diril’e ise o günden bu yana ulaşılamadı.

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2 yılı aşkın bir süredir soruşturma “gizli” olarak yürütülüyor.

Soruşturmada hazırlanan iddianame, sunulduğu Şırnak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 20 Ocak 2022’de “eksik hususlar olduğu” gerekçesiyle savcılığa iade edildi.

Savcılığın yapmış olduğu itiraz üzerine mahkeme iddianameyi kabul ederken, iddianamenin detaylarına Mezopotamya Ajansından (MA) Ahmet Kanbal ulaştı. 

3 Şüphelinin adı geçiyor

İddianamede Hürmüz Diril’in kaybolmasına ilişkin soruşturmanın ayrıldığı görülüyor. Şimoni Diril’e yönelik “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” ve “Tasarlayarak öldürme” suçlamaları ile hazırlanan iddianamede Apro Diril, Behçet Öztunç ve İsmail Yıldız isimli 3 şüpheliye yer verildi.

Karakol komutanına dair tek kelime yok

Şırnak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin daha önce iddianameyi ret gerekçesinde dikkat çektiği Karakol Komutan Vekili olduğu anlaşılan A.T.’ye dair ise iddianamede tek bir cümle yer almadı. Soruşturma aşamasında A.T. Twitter kullanıcı ismiyle yapılan paylaşımlarda T’nin olay hakkında bilgi sahibi olduğunu söylemesine rağmen şahsa ulaşılmadığı ve bilgisine başvurulmadığı kaydedilmişti.

“Ölene kadar ve ölüme sabebiyet verecek düzeyde darp”

Şimoni Diril /Diril ailesi arşivinden

Hürh

İddianamede Şimoni Diril’in nasıl öldüğüne dair de bilgilere yer verildi.

Otopsi raporunda kafa bölgesine çok sayıda darp izi olduğu, kafa derisinde yara oluştuğu, yüz kemiklerine darbe aldığı, omurgalarının kırıldığı belirtildi.

Yine Şimoni Diril’in iç organlarında da hasar meydana geldiği belirtildi.

“Maktulün ölene kadar ve ölüme sebebiyet verecek düzeyde darbedildiği anlaşılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Savcıya göre define için yapıldı

İddianamede şüphelilerin savunmalarının toplandığı belirtilen deliller ile kıyaslamasına savcılık 17 madde şeklinde yer verdi.

Savcılığın sıraladığı maddeler arasında olayın Hürmüz Diril tarafından bulunduğu iddia edilen defineye el konulması amacıyla gerçekleştirildiği iddiası dikkat çekti.

Değerlendirme bölümünde olayın gerçekleşme sebebi yine define olarak belirtildi.

İddianamede şu ifadeler yer aldı:

“Şüphelilerin maktulün sırtına bir el ateş ettikleri ve kafatası ile iskelet sisteminde kırıklar oluşacak, iç organ harabiyetine neden olacak düzeyde eziyet çektirilerek, ölene kadar darbettikleri ve daha sonrasında cesedini Kovankaya köyünden geçen dereye attıkları. Şüpheli eylemlerinin ani bir kızgınlıkla işlenmeyip gerekli alet ve teçhizatın temin edildikten sonra kayıp şahsın bulunduğu anlaşılan defineye ulaşabilmek maksadıyla ve eskiye dayalı husumetlerinin getirdiği düşmanca duygularla tasarlanarak işlendiği anlaşılmıştır.”

Ne olmuştu?

Hürmüz (solda) ve Şimoni Diril | Fotoğraf: Diril ailesinin arşivi

Hürmüz ve Şimoni Diril çifti, Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Mehri (Kovankaya) köyünde 8 Ocak 2020’de kayboldu.

Şimoni Diril’in cansız bedeni 70 gün sonra Hezil Çayı’nda bulunurken, Hürmüz Diril’den ise 747gündür haber alınamadı.

Olayla ilgili başlatılan soruşturmaya getirilen “gizlilik” kararı bugüne kadar kaldırılmadı.

Devam eden soruşturma kapsamında dosyanın bir numaralı şüphelisi konumunda olan Diril çiftinin akrabaları Apro Diril, iki kez “tutuklamaya yeterli şüphe oluştuğu” gerekçesi ile tutuklandı, ancak serbest bırakıldı.

Bugüne kadar 3 defa tutuklanan Apro Diril, şu an cezaevinde bulunuyor.

Davayla ilgili Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, sunulduğu Şırnak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilmişti.

Mahkeme ret gerekçesinde Şimoni Diril’in montunda barut izinin olduğu, atışın yakın mesafeden yapıldığı ancak hangi silahla vurulduğuna dair Apro Diril’in evinde bulunan silahlar üzerinde inceleme yapılmadığına da yer vermişti.

Gerekçenin devamında ise A.T. isimli Twitter kullanıcısının paylaşımlarına değinen mahkeme T’nin olay yaşandığı tarihte karakol komutanı vekili olması, olay hakkında bilgi sahibi olmasına rağmen şahsa ulaşılmadığı ve bilgisine başvurulmadığına dikkat çekmişti.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: