Selahattin Demirtaş’a ‘Siyasi Cesaret Ödülü’

Eski Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand adına kurulan enstitü, Selahattin Demirtaş’a ‘Siyasi Cesaret Ödülü’ verdi. Paris’teki ödül törenine mektup gönderen Demirtaş, “Bizlerin direnişi, sizlerin desteğiyle, Avrupa değerlerini de aşındıran bu büyük hukuksuzluğun bir gün son bulacağına inanıyorum” dedi.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, François Mitterand Enstitüsü tarafından ilk kez verilen “Siyasi Cesaret Ödülüne” layık görüldü. Paris’te düzenlenen törene, Demirtaş adına HDP Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüsü Hişyar Özsoy katıldı.

Demirtaş mektup yolladı

Demirtaş, ödül törenine gönderdiği mektupta, “Her ne kadar bana veriliyorsa da bu ödülü, cezaevlerindeki tüm HDP’liler adına kabul ediyorum” dedi. Demirtaş, mektubunda, “Benim için ve milyonlarca Kürt için aslında iki Mitterand var, François Mitterrand ve Danielle Mitterrand. Belleklerimizde iz bırakan, Avrupa değerlerine de büyük katkısı olan her iki değerli şahsiyeti de saygıyla anıyorum. Bilindiği gibi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Daire ve Büyük Daire kararlarına rağmen halen Edirne Cezaevinde tutulduğum için orada sizlerle birlikte olamıyorum. Bizlerin direnişi, sizlerin desteğiyle, Avrupa değerlerini de aşındıran bu büyük hukuksuzluğun bir gün son bulacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Fransa’nın eski dışişleri bakanı ve Vakıf Başkanı Hubert Védrine ise konuşmasında, ödülün Demirtaş ve HDP’nin devam eden mücadelesine siyasi ve sembolik bir destek olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: