Santraller zehir saçıyor

Haber: Mert Can Bükülmez

İklim Adaleti Koalisyonu ve Ekoloji Birliği bileşenleri Halkların İklim Anlaşması Ağı’nın 2 Nisan’da başlattığı uluslararası kervanın altıncısı için Çukurova’da yürüyüşünü başlatıı.
10-13 Kasım 2022 tarihine kadar sürecek olan program ekolojik yıkımları engellemeyi, iklim adaleti mücadelesini büyütmeyi hedefliyor.

Amanos dağlarının eteklerinde, sulak alan barındıran İskenderun körfezinde bir araya gelen ekolojistler, ilk açıklamasını Amanos’ta yaptı: ”Dağlarını delik deşik eden madene, taş ocaklarına, Demir Çelik tesisleri ve Atlas kömürlü termik santrali başta olmak üzere diğer sanayi tesisleri sadece karasal değil, sucul ekosistemlerde de büyük yıkıma yol açıyor. Yerel halkta kanser vakalarında büyük artış var. DAÇE bünyesindeki İskenderun Çevreyi Koruma Derneği tarafından açılan davalarla mücadele sürdürüyoruz diye belirtti.

Açıklama söz alan Prof Dr. Berkan Ödemiş ise; ”Körfezin yaşanılabilir hale gelemsi için, bu tür sanayi yatırımlarını bir an önce durdurmak gerekir. Bu santraller doğayı yaşamı ve insanlığı tehdit etmektedir. Doğayı yok etmeye çalışan bu zihniyet, her ne kadar farklı farklı sermaye grupları olsa da, bunların hepsinin kafasında geçen tek bir şey var: Bu ülkenin taşını toprağını bir şekilde dışarıya pazarlamak. Bu pazarlamayı önleyebilmenin tek ve yegane yolu örgütlenmek” diyerek sözlerini tamamladı.

Kervanın programı ise şöyle:

letişim için:
Demet Parlar
0532 338 37 29

ÇUKUROVA KERVAN PROGRAMI : 10-13 KASIM

10 KASIM (Perşembe):
Antakya
11:00 – Yeşil Ev’de buluşma, tanışma
13:00 – Asi nehri kıyısında Köprübaşı’nda basın açıklaması ( Biyolojik ve kimyasal kirliligin, vahşi sulamanın Asi nehrinde ve havzasında yarattığı endişe verici ekolojik problemlere, Asi nehrinde iklim krizinin net etkilerinden istilacı su sümbüllerine dikkat çekmeye yönelik basın aciklamasi)

15.00 Samandağ’i Mileyha Sulak alanı (Tuzla Göleti) basın açıklaması : ( Önemli kuş göç yolları üzerinde ve çok çeşitli kuş türüne ev sahipliği yapan Mileyha Kuş cenneti hem betonlasma hem avcılık tehdidi altında. Mahalli korunma bölgesi ilan edilmesine rağmen gerekli önlemler alınmıyor. Tehdidin boyutu ve korumanın önemine yönelik bir basın açıklaması yapılacak.)

Arsuz Otel’e geçiş ve konaklama.

11 KASIM (Cuma):

11:00 – İskenderun Sarıseki’de Demir-Çelik fabrikası, Atlas termik santral, maden ocaklarının ve bölgede basın açıklaması

Dörtyol’a geçiş ve Merkez’deki parkta buluşma, Petrokimya tesisi inşaatının izlenmesi ve Erzin’e geçiş

15:30 – Erzin sahilinde Plastik polipropilen tesisi. Basın açıklaması yapılması

Arsuz Otel’e dönüş, konaklama

12 KASIM (Cumartesi):
Mersin
09:00 – Mersin’e seyahat
11:00 – Mersin Merkez’deki Balıkçı Barınağı’nda balıkçılarla görüşme
12:00 – Balıkçı Barınağı’nda Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS)karşıtı basın açıklaması

     13:00 – Akkuyu’ya hareket
     15:30 – Kervanın Mersin Nükleer Karşıtı Platform ( NKP )ile birlikte Akkuyu’da inceleme gezisi

     Akşam Mersin’e dönüş ve Mersin Öğretmenevi’nde konaklama

13 KASIM (Pazar) –
Adana
11:00 – Yumurtalık’ta buluşma
11:30 – Hunutlu Termik Santrali’ne gidiş, ardından Sugözü termik santrali, Sasa polyester, Ceyhan polipropilen ve plastik üretim tesislerinin izlenmesi
Kaçak vahşi çöp yakma döküm alanında inceleme ve zaman yönüyle uygun olması durumunda çöp döküm alanı önünde açıklama

15:30 – Adana Merkez’de 2 saat süreli Panel-Forum : Sedat Gündoğdu hocanın sunumu sonrası Forum. 3 günlük kervanın bilançosu ve COP27’ye yönelik yorumlar.

     17:30- Kervan sonu ve dönüş
Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: