Rusya’nın Ukrayna işgalinde beşinci gün: Rusya-Ukrayna görüşmesi başladı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin beşinci gününde ülke genelinde çatışmalar devam ederken, iki ülke heyetleri Belarus sınırında müzakere görüşmeleri için buluştu. Dünya, bu müzakereden çıkacak sonucu beklerken savaşın beşinci gününde yaşananları aktarıyoruz:

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, dün akşam İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmenin ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky, “Önümüzdeki 24 saatin Ukrayna’nın geleceği için kritik öneme sahip” dedi.

Boris Johnson ise Zelensky’in işgalin başından bu yana gösterdiği liderliği tebrik etti.

Müzakereyle ilgili de konuşan Zelensky, “Bir sonuç çıkacağını zannetmiyorum ama deneyelim” diye konuştu.

Berdyansk kenti Rus kontrolüne geçti

Ukrayna’da ülke genelinde şiddetli çatışmalar sürüyor. Ukrayna’nın güneyinde, Azov Denizi’ne kıyısı bulunan Berdyansk kenti de Rus kontrolüne geçti.

100 bin nüfuslu kentte küçük bir de donanma üssü bulunuyordu.

Gelişmeyi Facebook hesabından paylaştığı bir video ile duyuran kentin Belediye Başkanı Aleksandr Svidlo, Rus askerlerinin 15:50’de kente, 20:00’de de belediyenin idari yönetim binasına girdiklerini söyledi.

“Belarus ordusu Ukrayna’ya girmeye hazırlanıyor”

Rus ordusunun Ukrayna’yı işgalinde kullandığı Belarus’ta, Belarus ordusunun Ukrayna’ya girmek için hazırlandığı aktarılıyor.

Washington Post’a konuşan bir ABD yetkilisi, “Belarus ordusu bugün Ukrayna’ya girebilir” dedi.

Kyıv Independent gazetesi de birden fazla kaynağa dayandırdığı haberinde Belaruslu paraşütçülerin askerlerin Ukrayna’ya girebileceğini yazdı.

Belarus, Rusya’nın en yakın müttefiki.

Kyiv’de sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Kyiv’de hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

Marketlerin açılmasına izin verilecek, metro seferleri ve toplu taşıma araçları çalışmaya başlayacak.

Öte yandan, kentte çatışmaların sürdüğü, sınır hatlarından bomba sesleri duyulduğu bildiriliyor.

Ruble çakıldı; petrol yükselişte

Küresel piyasalar, yeni haftaya Rusya’ya uygulanan yaptırımların etkisiyle başladı.

Rusya’ya Ukrayna’yı işgali nedeniyle yaptırımların genişletilmesinin ardından Rus para birimi Ruble yüzde 30 değer kaybederek rekor kırdı.

Ham petrol fiyatları 7 doların üzerinde yükselerek yeniden 100 dolar seviyesini aştı.

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar arasında SWIFT sisteminden çıkarılması da bulunuyor.

Ukrayna-Rusya görüşmesi başladı

Belarus sınırında yapılacak müzakare için Ukrayna ve Rusya heyetlerinin görüşme yapılacak salonda yerlerini aldıkları duyuruldu.

Görüşmenin Türkiye saatiyle 12.00’de başlayacağı açıklanmıştı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi, müzakere heyetinin Rusya heyetiyle yapılacak müzakere görüşmelerinin yapılacağı Belarus sınırına ulaştığını ve müzakerelerin amacının derhal ateşkes sağlanması, Rus askerlerinin çekilmesi olduğunu belirtmişti.

Ukrayna: 5 binden fazla Rus askeri öldü

Ukrayna Savunma Bakanlığı, savaşın başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden bugüne kadar 5 binden fazla Rus askerinin öldüğü açıklamasında bulundu.

Bakanlık, yaklaşık 5 bin 300 Rus askerinin öldüğünü, 191 tank, 29 savaş uçağı, 29 helikopter ve 816 zırhlı personel aracının imha edildiğini söyledi.

Ukrayna’nın kaydettiği bu kayıplar şimdiye kadar Rusya tarafından doğrulanmadı. Rusya, kesin bir sayı belirtmeden kayıpları olduğunu açıklamıştı.

BM: Ukrayna’da en az 102 sivil öldü, 304 kişi yaralandı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komiseri Michelle Bachelet, Rusya’nın işgali başlatmasından bu yana Ukrayna’da en az 102 sivilin öldüğünü ve 304 kişinin yaralandığını açıkladı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Bachelet, gerçek rakamın bundan çok daha yüksek olmasından korkulduğunu kaydetti.

“Ukrayna’dan komşu ülkelere göç edenlerin sayısı 422 bine ulaştı”

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) Sözcüsü Laura Padoan, Ukrayna’dan komşu ülkelere göç edenlerin sayısının 422 bine ulaştığını açıkladı.

Padoan, ülkelerinden göç etmek zorunda kalanların mülteci olarak görüldüğünü belirtti.

Ukrayna içinde ise 100 binden fazla insanın yerinden edilmiş durumda olduğunu söyledi.

Sözcü Padoan, Ukrayna’da insanların trenlere binmesinin engellendiğine raporlar aldıklarını ve Örgüt’ün bu raporları incelediğini de duyurdu.

BMGenel Sekreteri Antonio Guterres “Ukrayna için bir trajedi ile karşı karşıyayız, aynı anda hepimiz için potansiyel olarak feci sonuçları olabilecek büyük bir bölgesel krizle karşı karşıyayız” açıklamasında bulundu.

– Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve müttefiklerine karşı özel ekonomik önlemler uygulanmasını öngören kararnameyi imzaladı.

19.41 Ukrayna’nın Belarus’taki müzakere heyeti duyurdu: “Müzakereler sona erdi, Rusya ve Ukrayna heyetleri istişareler için başkentlerine dönüyor.”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: