Rusya’nın işgali altında kalan Buça: Sokaklar öldürülen sivillerle dolu, toplu mezar bulundu

Rusya’nın bir aylık işgali altında kalan Ukrayna’nın Buça kentinde sokaklarda elleri arkadan bağlanarak öldürülmüş sivil cesetler ve toplu mezarlar bulundu.

Ukrayna Başsavcısı İrina Venediktova, Rusya’nın çekildiği bölgelerde şu ana kadar toplam 410 cansız bedene ulaşıldığını açıkladı. Buça’da bu sayının 300 civarında olduğu ifade ediliyor. Ukraynalı yetkililer sivillerin elleri arkadan bağlı şekilde kafalarından vurularak infaz edildiğini, 280 sivilin gömüldüğü bir toplu mezar da bulunduğunu aktardı.

“Şu anda işgal altındaki topraklarda benzer kaç vaka daha yaşanıyor”

Savaş kırkıncı gününe girerken Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihail Podolyak, Twitter hesabından, elleri arkadan bağlı şekilde yerde yatan ceset fotoğrafı paylaşarak, “Rus askerlerince vurularak öldürülen elleri bağlı insanların cesetleri sokaklarda yatıyor. Bu insanlar asker değildi, silahları yoktu. Şu anda işgal altındaki topraklarda buna benzer kaç vaka daha yaşanıyor” ifadesini kullandı.

410 cansız bedene ulaşıldı

Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova, Kiev bölgesindeki şehirlerde sivillere ait toplam 410 cansız bedene ulaşıldığını açıkladı. Venediktova, Aralarından 140 tanesi ben ve diğer uzmanlar tarafından incelendi, DNA örnekleri alınıyor” dedi.

Sosyal paylaşım sitelerinde, Buça’da sivillerin katledilerek toplu mezarlara gömüldüğünü, kuyulara atıldığını gösteren fotoğraflar da paylaşıldı.

280 kişilik toplu mezar: Hepsi başlarından vurularak öldürülmüş

Buça Belediye Başkanı Anatoly Fedoruk da kentin Rus güçlerden geri alınmasından sonra sokaklarda birçok sivilin cesedine rastlandığını aktardı. Fedoruk, hepsi başlarından vurularak öldürülmüş, 280 kişinin gömüldüğü bir toplu mear bulunduğunu kaydetti. Buça Belediye Başkanı, öldürülmüş kişilierin, kadın ve erkeklerden oluştuğunu, aralarında 14 yaşında bir çocuğun da olduğunu kaydetti.

“Sivil yerleşim alanlarının yüzde 80’i yok edildi”

Öte yandan Ukrayna’nın Harkov bölgesinde bulunan İzyum kenti Belediye Başkan Yardımcısı Vladimir Matsokin, “Rus saldırıları nedeniyle İzyum’da sivil yerleşim alanlarının yüzde 80’i yok edildi” dedi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: