Rusya, Ukrayna’da Avrupa’nın en büyük nükleer santralini ele geçirdi

Rus birliklerinin Zaporizhia nükleer santralini gece geç saatlerde çıkan yangının ardından ele geçirdiği açıklandı. Ukraynalı yetkililer, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporizhzhia’da çıkan yangının söndürüldüğü, durumun izlenmeye devam edildiğini bildirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky Rusya halkına seslendi, Rus birliklerinin Zaporizhzhia nükleer santralini ele geçirmesini sokaklara çıkıp protesto etmelerini söyledi.

Zelensky, “Rusya halkı, size sesleniyorum. 1986’te Çernobil nükleer felaketinde yaşadıklarımızdan sonra bu nasıl mümkün olur?” dedi.

Yangın kontrol altına alındı

Rus birliklerinin Zaporizhzhia nükleer santralini gece geç saatlerde çıkan yangının ardından ele geçirdiği açıklandı. Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporizhzhia’ya doğrudan saldırıda bulunduğunu, yangının kontrol altına alındığını bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise saldırının korkunç bir provokasyon olduğunu ve Ukraynalı sabotajcılar tarafından düzenlendiğini öne sürdü.

Bakanlık sözcüsü İgor Konaşenkov, santralin normal şekilde çalışmaya devam ettiğini ve 28 Şubat’tan bu yana Rusya kontrolü altında olduğunu söyledi:

“Dün gece Kiev milliyetçi rejimi tarafından santralin yanındaki tesise korkunç bir provokasyon saldırısı düzenlenmeye çalışıldı” from Bakanlık sözcüsü İgor Konaşenkov
Dün gece Kiev milliyetçi rejimi tarafından santralin yanındaki tesise korkunç bir provokasyon saldırısı düzenlenmeye çalışıldı.”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: