Rusya-Ukrayna heyetleri İstanbul’da görüştü: Rus oligark Abromaviç de katıldı

Ukrayna ve Rusya müzakere heyetlerinin Dolmabahçe Çalışma Ofisi’ndeki görüşmeleri sona erdi. Heyetlerin görüşmesi 4,5 saat sürdü.

Bu, heyetlerin iki haftanın ardından yüz yüze gerçekleştirdikleri ilk toplantı oldu.

Görüşme öncesinde heyetlere hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin arabulucu olmadığını hatırlatarak talep ettikleri takdirde kolaylaştırıcı imkanları sağlamaya devam edeceğiz diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Adil bir barışın kaybedeni olmayacağına inanıyoruz. Çatışmanın uzaması hiçkimsenin yararına değildir. Bu trajediyi durdurmak tarafların elindedir. Artık görüşmelerden somut sonuçların alınması gereken bir döneme girdiğimizi düşünüyoruz. Her iki ülkenin meşru kaygılarını giderecek, uluslararası toplumun muteber kabul edeceği bir çözüme ulaşılması mümkündür. Sizlerin müzakerelerde sağlayacağınız ilerleme, bir sonraki aşama olan liderler düzeyindeki teması da mümkün hale getirecektir. Böyle bir görüşmeye de ev sahipliği yapmaya hazırız.”

Görüşmelerde Rus oligark Abromaviç de yer aldı

Chelsea Futbol Kulübü’nün sahibi Rus oligark Roman Abromaviç, Rusya ve Ukrayna heyetlerinin İstanbul’da bu sabah başlayan görüşmelerinde salonda görüldü.

Türk basınında yer alan fotoğraf ve videolarda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın yanında görülen Abramoviç, görüntülere göre tercüme kulaklığı takıyor.

Kalın’ın İstanbul’da Ukrayna heyetinin kaldığı otelde Abramoviç ve Ukraynalılar arasında bağlantı kurarak görüşme koordine ettiği biliniyor.

Heyetlerin oturduğu ana masada yer almayan Abramoviç, daha önce de Ukrayna heyetiyle birlikte Belarus’taki görüşmelerde görülmüş ve heyetteki bazı kişilerle birlikte zehirlendiği iddia edilmişti.

Abramoviç’in müzakerelerde resmen yer aldığına dair bir açıklama ise yapılmadı.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: