Rusya Dışişleri Bakanı: Ukrayna’yı işgal etmiyoruz

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgalin ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bir basın toplantısı düzenledi. “Bağımsız ve çok kültürlü bir Ukrayna istiyoruz” diyen Dışişleri Bakanı, “Ukrayna’yı işgal etmiyoruz” dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Lavrov, Batı ülkelerini suçlamayı sürdürdü.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky’nin müzakere çağrısı için “yalan söylüyor” diyen Dışişleri Bakanı şunları söyledi:

“Batı, Ukrayna rejimini desteklerken, Kiev’in sivil halka yönelik işlediği askeri suçlara göz yumdu. Batı ve Ukrayna’nın eylemleri Ukrayna’yı trajediye sürükledi. Batı, neo-Nazizim ve Rusofobinin hızla artmasını sessizce teşvik etti. Batı, Minsk anlaşmalarını sabote etmesi ve nihayetinde de bu anlaşmaları yok etmesi sırasında Kiev rejiminin yanında yer aldı.

“Mevcut yönetimi demokratik olarak kabul etmiyoruz”

NATO ve Avrupa birliği, son haftalarda en sonunda güç kullanarak DHC ve LHC’yi ele geçirme girişiminde bulunduğu sırada Kiev’i korudu. Kiev. Ukrayna’nın NATO’ya girmesinden başka alternatif olmadığını söyleyip nükleer silah edinme tehdidinde bulundu. Bu durumda yardım talebine kayıtsız kalamazdık. Mevcut Ukrayna yönetimini demokratik olarak kabul etmek için hiçbir imkan görmüyoruz. Ukrayna’da demokratik düzenin tesisinden sonra müzakerelere dönülecek.

Batı ile güvenlik garantilerine ilişkin görüşme şansı son ana kadar vardı. Batılı ülkelerin utanmazlığı mümkün olanın da ötesinde. Neo-Nazilerin Ukrayna’yı yönetmesine izin vermeyeceğiz. Kiev’de iki yönetim mekanizması var, biri Batı biri neo-Naziler.”

Gazetecilerle tartıştı

Avrupa ve ABD medya mensuplarıyla sık sık tartışan Lavrov, CNN International muhabirinin konuşmasına önce izin vermedi. Daha sonra soruyu kabul eden Dışişleri Bakanı, muhabirin, “Biz şu an Kiev’deyiz. Buraya saldırılar sürüyor. Biz bunu görüyoruz. Siz Ukrayna’nın başını mı kesmek istiyorsunuz? Siz Ukrayna hükümetini yok etmek mi istiyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Kimseyi aşağılamayacağız. Biz sivilleri de hedef almıyoruz. Niçin Donbas’ta yaşanan ölümleri ekranlarınıza taşımıyorsunuz? Niçin orada yaşananlara bakmıyorsunuz? Lütfen dogmalar olmasın sorularınızda. Bunu kabul etmiyorum”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: