Rus oligarkların dünyada ne kadar ‘kara parası’ var ve nerede gizliyorlar?

Rus oligarklar, yasa dışı kazanılmış milyarlarca dolarlık servetlerini onlarca yıldır yurt dışına taşıdı ve bu servetlerin izini sürmeyi zorlaştırmak amacıyla paravan şirketlere yatırdı.

Şimdi, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler bu servetleri tespit etmek için adımlar atıyor.

ABD’li düşünce kuruluşu Atlantic Council, “kara para” olarak adlandırdığı ve Rus oligarkların yurt dışında sakladığı servetin yaklaşık 1 trilyon dolara ulaştığını söylüyor.

BBC‘nin aktardığına göre, kuruluşun 2020 raporu, bu miktarın dörtte birinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve yakın ortakları, “oligarklar” olarak bilinen zengin Ruslar tarafından kontrol edildiğini tahmin ediyor.

Raporda, “Bu para, Kremlin tarafından casusluk, terörizm, endüstriyel casusluk, rüşvet, siyasi manipülasyon, dezenformasyon ve diğer birçok kötü amaç için kullanılabilir ve yönlendirilebilir” deniliyor.

Para nerede tutuluyor?

Tarihsel olarak, bu paranın çoğu uygun vergilerin cazibesiyle Kıbrıs’a gitti. Bazıları adayı “Akdeniz’deki Moskova” olarak adlandırıyor.

Atlantik Konseyi’ne göre, yalnızca 2013’te 36 milyar dolarlık Rus parası Kıbrıs’a gitti. Bu işlemlerin çoğunda, paranın gerçek sahiplerini gizlemek için paravan şirketler kullanıldı.

2013 yılında Uluslararası Para Fonu (IMF), Kıbrıs’ı paravan şirketlere ait on binlerce banka hesabını kapatmaya ikna etti.

Britanya Denizaşırı Toprakları’na bağlı Virjin Adaları ve Cayman Adaları gibi bölgeler de favori destinasyonlar arasında yer aldı.

19 Rus bankasının 96 ülkede 5140 şirkete 20.8 milyar dolar akladı

Global Witness’ın bir raporuna göre, 2018’de Rus oligarkların bu vergi cennetlerinde tahmini 45.5 milyar doları bulunuyordu.

Bu paranın bir kısmı, yatırım yapılabilecek ve getiri elde edilebilecek şekilde New York ve Londra gibi finans merkezlerine de gidiyor.

Yolsuzlukla mücadele örgütü Uluslararası Şeffaflık Örgütü, İngiltere’deki en az 2 milyar dolarlık mülkün mali suçla suçlanan veya Kremlin’le bağlantılı Ruslara ait olduğunu iddia ediyor.

Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi’nin “Rus Çamaşırhanesine” ilişkin 2014 tarihli bir raporunda Rus kara para aklamanın kapsamı daha da açığa çıktı. Raporda, 2011 ile 2014 yılları arasında 19 Rus bankasının 96 ülkede 5140 şirkete 20.8 milyar dolar akladığı belirtildi.

Para nasıl gizleniyor?

Rus oligarkların yurtdışındaki “kara paralarını” saklamalarının olağan yolu paravan şirketlerdir.

Atlantik Konseyi’ne göre, “Bu oligarklar, fonlarını gizlemek ve aklamak için yasal yollar geliştirmek üzere dünyanın en iyi avukatlarını, denetçilerini, bankacılarını ve lobicilerini işe alıyor”.

“Ciddi bir oligark, bir dizi offshore yargı bölgesinde anonim paravan şirketlerden oluşan katmanlara sahiptir ve fonları bunlar arasında yıldırım hızıyla hareket eder.”

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun 2016’da yayımladığı Panama Belgeleri’ne göre, tek bir şirketin varlıklı Ruslar için kurduğu paravan şirket sayısı 2000’i aşıyordu.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız…

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: