RTÜK, Tele1 ve FOX tv’ye ceza verdi.

RTÜK, “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş’ın katıldığı programa beş kez durdurma cezası verdi.

FOX TV’ye de ana haber sunucusu Selçuk Tepeli’nin açıklamaları nedeniyle yüzde 3 idari para cezası verildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş‘ın konuk olduğu TELE1’in Demokrasi Arenası’na 5 hafta program durdurma ve yüzde 5 idari para cezası,  FOX TV Ana Haber Sunucusu Selçuk Tepeli‘nin açıklamaları nedeniyle de FOX TV’ye de yüzde 3 idari para cezası verildi. TELE1 bu yıl içinde yasanın 8/1/b bendinden bir ceza daha alırsa bu kez kanalın yayını 10 gün boyunca durdurulacak; RTÜK’ün belirlediği yayınları yapacak. Kanal 3. kez aynı maddeden ceza alırsa lisansı iptal edilecek.

Cezaları RTÜK üyesi Okan Konuralp sosyal medya hesabından duyurdu. Konuralp şunları kaydetti: 

RTÜK, “Toplumu kin ve düşmanlığa tahrik ettiği; nefret duyguları oluşturduğu” iddiasıyla Uğur Dündar’ın sunduğu Demokrasi Arenası’na 5 hafta program durdurma ve %5 para cezası erildi. Ceza, yorumları nedeniyle tutuklanan Gazeteci Sedef Kabaş’ın konuk olduğu program için…

RTÜK Başkanı’nın açıklamaları ile Kabaş’ın gözaltına alınmasına gösterilen tepkilere sahne olan ikinci yayın nedeniyle de yayıncı kuruluş TELE1’e ek olarak % 3 para cezası daha verildi.

RTÜK Başkanı Şahin’in basın etiğine uymamakla itham ettiği Selçuk Tepeli’nin yorumları gerekçe gösterilerek Fox için de % 3 para cezasına hükmedildi. Sezen Aksu’nun yorumladığı Kemal Burkay’ın dizelerine atfen son sözüm:Hiç merak etmeyin!İklim değişecek, Akdeniz olacak. Gülümseyin!”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: