Erdoğan: Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmeleri doğru bulmuyoruz

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimi doğru bulmadıklarını söyleyen AKP Genel Başkanı Erdoğan, “Bölgede bir savaş atmosferinin olması her iki tarafla münasebetleri olan bir ülke olarak üzmektedir” dedi.

umhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Beştepe’de bir araya geldi. Baş başa ve heyetlerin görüşmelerin ardından çeşitli anlaşmaların imza törenine geçildi. İmzaların atılmasının ardından iki cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenledi.

El Salvador’dan Türkiye’ye devlet başkanı düzeyinde yapılan bu ilk resmi ziyaretten büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden Erdoğan, ziyaretin Türkiye-El Salvador ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası olacağına inandığını belirtti.

Bukele’nin bugünkü ziyaretini “ezber bozan nitelikteki politikalarının bir yansıması” olarak gördüğünü dile getiren Erdoğan, Bukele’ye bir kez daha “Hoş geldiniz” dedi.

Aile kökleri Filistin’e dayanan ve ülkesinde “El Turco” olarak tanınan Bukele’nin Türkiye’yi ziyaretinin ayrı bir anlam taşıdığını söyleyen çizen Erdoğan, Bukele’nin göreve gelmesinin ardından Türkiye-El Salvador ilişkilerinde ciddi bir ivme yakalandığını söyledi.

‘TİCARET HACİMİNİ 500 MİLYON DOLARA ÇIKARMAK İSTİYORUZ’

Geçen yıl faaliyete geçen El Salvador’un Ankara Büyükelçiliğinin resmi açılışının bugün dışişleri bakanları tarafından yapıldığını hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Biz de San Salvador Büyükelçiliğimizi en kısa sürede hizmete açacağız ve bugün Dışişleri Bakanı’ma gerekli talimatı verdim, süratle Sayın Başkan da bize en uygun yerde, büyükçe bir yer hazırlayacaklar ve orayı kiralamak suretiyle biz de büyükelçiliğimizi açacağız ve büyükelçiliğimizin açılışı sebebiyle de iade-i ziyaretimizi San Salvador’a gerçekleştireceğiz. Ekonomik ve ticari ilişkilerimiz salgına rağmen son dönemde ciddi sıçrama yaşadı. 2020 yılında 27 milyon doları aşan ticaret hacmimiz, geçtiğimiz sene 50 milyon dolara yaklaştı. Bu rakamı ilk etapta 100 milyon dolara, önümüzdeki 5 yıllık sürede de inşallah 500 milyon dolara çıkaralım istiyoruz.”

‘BÖLGESEL MESELELERDE FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNDUK’

“Görüşmelerimizde, Orta Amerika özelinde bölgesel meselelerde de fikir alışverişinde bulunduk” diyen Erdoğan, “Latin Amerika ve Karayipler bölgesi ile ilişkilerimiz çok boyutlu dış politikamızın temel sütunlarından birini teşkil ediyor. 15 sene önce bölgede yalnızca 6 olan diplomatik misyon sayımız, bugün 17’ye yükselmiş durumdadır. Bu vesileyle El Salvador’un birçok Orta Amerika ülkesiyle birlikte geçen yıl kutladığı 200’üncü bağımsızlık yıl dönümünü bir kez daha gönülden tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘PUTÜN’İN TÜRKİYE ZİYARETİNİ VE UKRAYNA ZİYARETİMİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasındaki anlaşmazlık ve gelecek günlerde kendisinin Ukrayna’ya ziyaretinin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ise Türkiye ziyaretinin söz konusu olup olmadığına ilişkin soru üzerine şu yanıtı verdi:

“Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmeleri doğru bulmuyoruz. Zira bölgede bir savaş atmosferinin olması, böyle bir psikolojinin doğması bizi de her iki tarafla münasebetleri olan bir ülke olarak üzmektedir. Temennimiz o ki bir an önce Sayın Putin ile Zelenski’yi bir araya getirebilmek ve yüz yüze bir görüşme yapmalarını temin etmek. Bunun için gerek Sayın Putin’in Türkiye ziyareti, gerekse benim Ukrayna ziyaretimi çok önemsiyoruz.

Önümüzdeki ayın başlarında Ukrayna ziyaretim var. Ukrayna ziyaretimle birlikte de tabii bu arada Sayın Putin ile olan görüşmeleri aynen devam ettiriyoruz, devam ettireceğiz. Bölgede istiyoruz ki barış egemen olsun, hakim olsun, bölgede bunun dışında farklı olumsuz gelişmeler gerçekleşmesin.” 

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: