Rap yıldızı Eva B Pakistanlı kadınların sesi oluyor

Kötü şöhretli bir kenar mahallede büyüyen Eva B, Pakistan’ın son günlerde en etkili isimlerinden biri haline geldi. Eva B. şarkılarında başta kadınların olmak üzere toplumsal sorunları anlatıyor.

Bir zamanlar Karaçi*’nin gecekondu mahallesi Lyari’den az tanınan bir rapçi olan Eva B, YouTube’da milyonlarca izlenme alarak Pakistan’ın en yeni müzik trendi haline geldi.

Rap için peçe taktı

O sadece Pakistanlı ilk kadın rapçi değil, Pakistan’ın Baloch azınlığından peçe takan ilk kadın rapçi. Erkek kardeşinin ona rap yapmak istiyorsa peçe takması gerektiğini söylediğini, ancak bunun artık bir müzisyen olarak kimliğinin ve kişiliğinin bir parçası olduğunu söylüyor.

“Giymezsem rahat hissetmiyorum veya iyi performans gösteremiyorum. Peçe sadece yüzümü kaplıyor; sahip olduğum yeteneği örtemez veya alamaz.”

Eva B’den Karantina Baji, Lyari’deki memleketindeki şiddeti anlatıyor

En büyük çıkışı 22 yaşındayken oldu. 2008’den beri ülkenin en büyük müzikal yıldızlarını sergileyen bir web yayını olan Coke Studio için müzik yapımcısı aradığında ilk çıkışını yapacaktı. Eva B, o görüşmeden beri kabul ettiği ilk röportajda, “Şu anda aldığım kadar çok arama gelmediği için açtım,” diye anlatıyor.

“Kendisini tanıttı ve bana franchise için şarkı söylemek isteyip istemediğimi sordu – Kim Coke Studio ile çalışmak istemez dedim?” Kısa bir süre sonra , üçüncü gününde 3,2 milyon izlenme ile Pakistan’da en çok izlenen YouTube videosu haline gelen Kana Yaari parçası geldi.

Adının Havva’dan ve Baloch’daki B’den geldiğini söyleyen genç rapçi, Urduca ve Balochi’de yazıyor, toplumun karşı karşıya olduğu bir sürü soruna değiniyor. Şarkıları arasında Qalam Bolega (Kalem Konuşacak) ve Tera Jism Meri Marzi (Benim bedenim, benim kararım) yer alıyor.

Eva B’nin müzikal yolculuğu, içinde Eminem’in şarkılarının bulunduğu bir bilgisayara sahip olmasıyla başladı. Hangi türü dinlediğini bilmeyen genç Eva B, müziğin tarzını ve ritmini çok sevdi.

Merakla insanlara bu muhteşem müzik tarzını soran Eva B “Bu rap ve şarkı sözlerini yazıp şarkı söylemelisin” cevabını alıyor.

İnternet aracılığıyla temel bilgileri öğrenen Eva B, 2014 yılında rap yapmaya başladı.

“Meydan okumak istedim”

Eva B “Rap’im aracılığıyla insanların hikayemi ve Lyari’deki kadınların hikayesini duymasını istedim” diyor.

“Rapim aracılığıyla insanların hikayemi ve Lyari’deki kadınların hikayesini duymasını istedim. Sadece birkaç kızın çalışabildiği bir yerden geliyorum ve toplumum rap yapan bir kızı saygın olarak görmez – buna meydan okumak istedim” diye devam ediyor.

yor Eva B, sağ elinde yazan bir dövmeyle oynarken “anne”.

Annesi destek oldu ama ağabeyi uygun olmadığını söyleyerek rap yapmamasını istedi. Arkadaşlarının, kız kardeşinin rapçi olduğu konusunda onunla dalga geçeceğini ve YouTube kanalına her serbest stil rap şarkısı yüklediğinde, evlerinde kavgalar çıkacağını söyledi.

“Kardeşim beni azarlayıp kavga ederken komşular gelip dinlerdi” diyor.

Erkek kardeşinin onaylamaması sonucunda Eva B, 2015’ten 2019’a kadar rap yapmayı bıraktı. Ama yeni şarkılar yazmaya devam etti. “İçim yanıyor ve kızlara, Lyari’ye ve daha fazlasına yönelik toplumsal kısıtlamalar hakkında yazıyordum” diyor.

2019’da Pakistan’ın en büyük Pakistanlı müzik akışı platformu olan Patari, bir şarkı yazıp söylemesi için Eva B’yle iletişime geçti. Müzik veya ses ekipmanı olmadığı için cep telefonuyla kaydetti.

Bir gecede, adını bu parçadan alan “Gully Girl” olarak tanınmaya başladı.

Eva B’den Gully Girls, hip-hop’ta başarılı olmak isteyen genç kadınların hikayesini anlatıyor.

Ancak Eva B, erken yaşlarda  birçok zorluktan geçmek zorunda kaldı.

Yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

“Kayıtlar için gitmem gerektiğinde kardeşime yalan söylemek zorunda kalırdım. Üniversiteye gideceğimi söylerdim. Coke Studio’da Kana Yaari için prova yapmak zorunda kaldığımda bile, bir arkadaşımın düğününe katılmak zorunda olduğumu söylerdim evdekilere. Evde daha kolay bir bahane bulabilmem için herkesten beni akşama kadar idare etmesini isterdim”

Ancak son başarısından sonra, erkek kardeşi artık onaylamaz.

2,2 milyonluk genç bir nüfusa sahip olan Lyari, dışarıdan, yüksek şiddet, gangsterler ve uyuşturucu varlığı ile tanınıyor. On yıl boyunca yüzlerce insan öldürüldü ve binlercesi şehri terk etti. Lyari utbolcuları, sanatçıları ve müzisyenleriyle de ünlü ancak şiddetle anılıyor.

Eva B. Lyari’de ya da ülkenin dört bir yanındaki kadınların yetenekli olduğunu söylüyor, ancak birçoğu kendilerini erkek meslektaşlarına göre aşağı ve bağımlı görüyor, kimlikleri birinin kızı, kız kardeşi veya karısı olmakla sınırlı ve her hareketi dikkatle inceleniyor.

 “Kadınlar toplumdaki yerlerini talep etmek için çok çalışmak zorunda” diyen Eva B “Verilmezse kapmak zorundayız” diyor.

*Karaçi: Pakistan’da bir şehir

* Lyari: Karaçi’ye bağlı bir bölge

Kaynak: theguardian

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: