Polonya’da kürtaj yasağı: “Devletin elinde kan var!”

Polonya’da ikiz bebeklere hamile olan kadının karnında ki fetüsün kalbi durdu. Ancak doktorlar kürtaj yasağını gerekçe göstererek, kürtaj yapmayı reddetti. 37 yaşında hayatını kaybeden kadının ailesi “Devletin elinde kızımızın kanının olduğunun kanıtı” ifadelerini kullandı.

Polonya’da Agnieszka T. isimli, ikiz bebeklere hamile olan kadın, rahatsızlanarak hastaneye gitti. İlk fetüsün 23 Aralık’ta anne karnında ölmesine rağmen, doktorlar ülkede uygulanan kürtaj yasasını gerekçe gösterdi ve fetüsü almayı reddetti. Bir hafta sonra ise ikinci fetüsün de kalbinin durduğunu ve doktorların onun da ölümünden iki gün sonra hamileliği sonlandırdığı belirtildi. Agnieszka ise 25 Ocak’ta yaşamını yitirdi. Ailesi ise sosyal medya hesabından “devletin elinde kızımızın kanının olduğunun kanıtı” açıklamasında bulundu.

Polonya’da Kürtaj Yasağı Protestoları Devam Ediyor

Polonya’da kürtajı neredeyse tümüyle yasaklayan anayasa mahkemesi kararı protesto ediliyor. Kürtaj yasağına ilişkin gösteriler Başkent Varşova başta olmak üzere Polonya’nın birçok diğer kentinde de yapıldı. Polonya’daki kürtaj yasası, mahkemenin kararından önceki haliyle bile, Avrupa’daki en kısıtlayıcı olanlardan biri olarak nitelendiriliyordu. Ülkede geçtiğimiz yıl, bin 100 yasal kürtaj gerçekleştiği kaydedildi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: