Özgür Ülke‘nin bombalanması üzerinden 27 yıl geçti.

Özgür Ülke gazetesi 3 Aralık 1994 günü İstanbul Kadırga’daki teknik binası, Cağaloğlu’ndaki merkez bürosu ve Ankara bürosu 3 Aralık 1994’te bombalı saldırıya uğradı. Kadırga bürosundaki ulaştırma görevlisi 32 yaşındaki Ersin Yıldız ise öldürüldü, 23 çalışan yaralandı.

Bombalanmanın üzerinden 15 gün geçmeden Özgür Ülke gazetesi, dönemin Başbakanı Tansu Çiller imzalı “gizli” ibareli bir belge yayınlandı. Belgede doğrudan Özgür Ülke’nin ismi verilerek şu ifadeler yer alıyordu:

“Bölücü ve yıkıcı faaliyetlere destek verecek şekilde yayın yapan basın organlarının faaliyetleri son günlerde devletin bekası ve manevi değerlerine açıkça saldırı şeklini almıştır. Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne yönelik bu önemli tehdidin bertaraf edilmesi maksadıyla önlemlerin alınmasına…

Bu ateş sizi de yakar

Gazete sonraki sayılarını bir süre, kendisiyle dayanışma halinde olan gazeteciler sayesinde çıkarabildi, sosyalist gazeteler Özgür Ülke çalışanlarına bürolarını açtı, birçok gazeteci dayanışmaya gitti. Gazete 4 Aralık 1993’te dört sayfa çıktı, manşeti de “Bu ateş sizi de yakar” oldu.

Gazete’ye saldırılar aralıksız sürdü

Yayınlanan 580 sayısının 486’sı hakkında dava açıldı.

* Gazete hakkında 3 kez 30 gün, 15 kez 15 gün, 2 kez 10 gün kapatma kararı verildi.

* 1993’den itibaren OHAL bölgesinde satışı yasaklandı.

* 14 Nisan 1994’de mahkeme kararıyla tamamen kapatıldı.

* Sorumlu yazıişleri müdürleri hakkında toplam 147 yıl hapis cezası, 20 milyar 45 milyon lira para cezası verildi.

* 1992’de öldürülen gazeteciler sıralamasında Türkiye birinci oldu.

* 1992’de 14 gazeteci, 2 gazete dağıtımcısı öldürüldü.

* 1993’te 9 gazeteci, 13 gazete dağıtımcısı-bayi öldürüldü.

* 1994’te 7 gazeteci, 2 gazete dağıtımcısı öldürüldü.

Gazete yayın hayatına başka isimlerle devam ederken, soruşturma, kovuşturmamalarla karşı karşıya kalmaya devam etti. Gazetenin ardıllarından Özgür Gündem 16 Ağustos 2016 tarihinde kapatıldı. Yayın kurulu üyeleri yargılandı, dayanışan aydın, yazar ve insan hakları savunucularına davalar açıldı.

Haber Merkezi

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: