Özgür Özel: ”Yapılan şey güvenlik zirvesi değil, güvenlik zırvası

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesine ilişkin toplanan güvenlik zirvesinde parti yetkililerin yer almasına ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in açıklamalarına tepki gösterdi.

Özgür Özel, “Yapılan şey, güvenlik zirvesi değil güvenlik zırvasıdır. Dışişleri Bakanı Covid diye Dışişleri Bakanlığı’ndan tek yetkili yoksa orası zirve olmaz zırvalamak olur” dedi.

CHP’li Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem mutabakat metni için “Nazarımızda buruşturulup atılacak kağıt parçasından ibarettir” demesini de eleştirerek, “Milletin vekillerinin, milletin görevlendirdiği partilerin bulunduğu masadan çıkmış kağıdı ‘yırtıp atacağız’ diyemezsin. Bizi bu ittifaka millet itiyor. Çünkü sizden kurtulmak istiyor. Sizin gibi dün birbirine sövenleri hiçbir şey değişmeden bir araya getirip birbirine iltifat ettiren kim” diye konuştu.

Özgür Özel, bugün TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Özel, ‘’Tüm dünya Ukrayna’ya yoğunlaşmışken Türkiye’nin savrulma halinde olduğu anlaşılıyor. Her kafadan bir ses çıktığı bir dış politika yönetimiyle karşı karşıyayız. Kendimize biçilen arabuluculuk misyonu yerine getirilemiyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın ne yaptığına baktık. Baktığınızda, tüm taraflarla görüşmesi beklenen, kayda değer ikiden fazla görüşmesi yok. Çözüm iradesine katkı sağlayacak iki görüşmesi var. Diğer taraftan da denge politikası gütmeye çalışıyorlar. Gerçekten ciddi bir savrulmayla karşı karşıya olan durumdayız. Ömer Çelik, o ülkedeki vatandaşlarımız için gerekenin yapıldığını söyleyen ama algı operasyonu yürüten Ömer Çelik, tırnak içinde terbiyesizlikte ısrar etmektedir. Kendisi, CHP’nin yalan siyaseti yaptığını iddia etmiş ve öğrencinin ifadeleriyle çöktüğünü söylemiştir. Bu Ömer Çelik, hala bu montaj üzerinden algı yapmaya çalışıyor. Efendim ‘Kemal Kılıçdaroğlu benim güvenlik zirvesine katılmamdan rahatsız olmuş. Ben kendi devletimin hakkını savunacağım, onlar başka devletlerin hakkını savunuyor’ diyor. Bu inanılmaz tutumu deşifre etmeye devam edeceğiz. Ankara’nın öngöremediği bu hal ve Ukrayna’da yaşayan vatandaşlarımızın düşürüldüğü bu hal, sıkıntıya sokan bir durumdur. Orada yayınlanan her yayın, her isyan bizim içimizi sızlatıyor, utandırıyor ama Ömer Çelik’i utandırmıyor. Ömer Çelik’e teklifte bulunalım. Twitter’da sosyal odaları var, birlikte girip tartışalım, bir girip gençleri cevaplasın. Yapamaz. Madem cesaretin yok, bir danışmanın ismiyle gir dinle bari, kendini daha fazla rezil etme. Sizin nasıl davrandığınızı anlatıyorlar. Çaresizlikten çıkmış, güvenlik zirvesini anlatıyor. AK Parti Sözcüsü sıfatıyla açıklama yapıyor. Demokrasinin tabutuna bir çivi daha çakıyor. Şimdi Ömer Çelik, AK Parti Sözcüsü olarak kalkıp devletten beklenen açıklamaları parti sözcüsü olarak yaparsanız… Ben, hükümet sözcüsünden duymalıyım. Bu kadar net cümle. AK Parti’nin önünde, AK Parti Sözcüsü gidiyor, ‘AK Parti Rusya ile görüşüyor, memleketi AK Parti kurtaracak’. Ayıptır. Yapılan şey güvenlik zirvesi değil güvenlik zırvasıdır. Dışişleri Bakanı Covid diye Dışişleri Bakanlığı’ndan tek yetkili yoksa orası zirve olmaz zırvalamak olur. Fahrettin Altun’u oraya oturtuyorsanız olmaz bu. AK Parti’nin genel başkanvekili. O zaman bizi de oraya çağır. Devlet olarak yaparsanız ‘bizi çağırın’ demeyiz ama bir siyasi partiye açıyorsanız orada, yanlış. 8. günde ne yapıyorsunuz? Ne oldu? ‘NATO bir şey yapmalıdır.’ Yapıyorsa çekimser kalan tek ülke. Neden? Putin’den korkuyor. Teknolojisi elinde, turist orada, ‘domates satacağım Putin’e’. Böyle olmaz. Bu denge politikası ile olmaz. Bir Ziya vardır. Rahmetli Münir Özkul ile Adile Naşit, ‘Turşu öyle mi yapılır böyle mi?’ Ziya vardır, iki tarafı da devam etmeye çalışan. Yıllarca yapar. Barıştıklarında gerçek çıkar’’ dedi.

Korona virüs tedbirlerinin gevşetilmesini de eleştiren Özel,  ‘’Covid ile mücadele: Bir açıklama yapsam, desem ki ‘Sakarya ilinin Hendek ilçesinin köyünde 250 civciv öldü’ desem, halk sağlıkçıları dikkat kesilir. Günde 250-300 kişinin öldüğü pandemide ‘biz tedbir kaldırıyoruz’ deyip zaten ölümlerin normalleştirildiği dönem yaşıyoruz. ‘Her gün bir Soma, her gün bir uçak düştü’ diyoruz. ‘Maske takmasanız da olur.’ Covid Danışma Kurulu’nun bizce daha doğru ve daha sağduyulu bir yaklaşımı olduğunun altını çiziyoruz. Açık havada belli mesafe varken maske takma durumunun zaten olmaması lazım ama ‘açık havada takmayın’ deniyorsa açık havada ama mesafe yokken de takmamaya başlarlar. Teması engelleyemezsiniz. Yan yana oldukları, konuştukları noktalarda bu konuya dikkat edilmesini halk sağlığı açısından önemsiyoruz. Eğer havalandırmalarda Covid virüsünü tutan filtreler yoksa yayma işlevi görülebilmektedir, o yüzden toplum sağlığını önemseyen vatandaşlarımızın kapalı alanlarda maskelerinin çıkarmamaları gerektiğini söylüyoruz. HES kodu uygulamasının kalkmasının doğru olmadığını söylüyoruz. Şimdi nasıl engel olabileceğiz, pozitif olup olmadığını nasıl bileceğiz’’ dedi.

Bahçeli’yi de eleştiren Özel, ‘’Devlet Bahçeli, normalde salı günü grup yapar. Erteledi. Neden? Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme çalışacak. Çalışmış. ‘Buruşturulup atılacak kağıt parçasından farksızdır.’ Alışılagelmiş nezaketsizlik içinde başlamış. Sen, tutup, milletin vekillerinin, milletin görevlendirdiği partilerin bulunduğu masadan çıkmış kağıdı ‘yırtıp atacağız’ diyemezsin. Bu, millete hakarettir, altı liderin seçmenlerine hakarettir, onları destekleyen insanlara hakarettir. Anketlere baktığında şu an seçmenin yüzde 60’ına yaklaşan bir ittifakın toplamından bahsediyoruz. ‘Altı benzemez’ diyor. Üç birbirine çok benzeyensiniz siz ya. Çok benziyorsunuz. Her geçen gün birbirinize benziyorsunuz. Bir fotoğrafınızı görelim. Niye üçlü bir fotoğrafınız yok. Destici yırtıyor kendini, ‘Beni de alın, beni de gösterin, ben de oradayım’ diyor. Selam vermiyorsunuz, çıkıyor burada, sizin ağzınızdan aynı hakaretleri sıralıyor bize. Bahçeli çok nazik, salonda çok nazik ama sırf Cumhur İttifakı’nın kaidesi milletin seçtiği milletvekillerine hakaret ediyor diye ediyor. Bir üçlü fotoğrafınız yok. Bugünden sonra inşallah Sayın Destici’ye de ben göndereceğim. ‘Haydi’ diyeceğim ‘ittifaka aldılar’. İttifakta fotoğrafı yok adamcağızın, hatıra diye saklayacak. Dönmüş bizim çektirdiğimiz fotoğrafa konuşuyorlar. Biz, hiçbir bilgi belgeyi yırtıp atmayız. Bizim yırtıp attığımız, ‘Benimle görüşeceksen Covid testini göreceğim’ dedi, onu yırtıp attık. En nihayetinde hepsi Covid oldu. Kağıt yolladıkları Kemal Kılıçdaroğlu ile Özgür Özel olmadı’’ dedi.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: