Özerli’de evler yıkılıyor

Hatay’da Dörtyol ilçesinde yıkım kararı çıkan Özerli Mahallesi’nde insanlar evlerinden zorla çıkarılıyor.

İş makineleriyle mahalleye giden polis ve yıkıma karşı çıkan halk arasında gerginlik yaşandı.

HDP, yıkım kararını Meclis’e taşıyarak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a sordu.

Hatay’ın Dörtyol ilçesine bağlı Özerli Mahallesi’nde 30 yıl boyunca ecrimisil (bir gayrimenkulün, sahibinin izni olmaksızın kullanılması sonucu oluşan tazminat hakkı) ödeyen yurttaşların evleri için mahkeme, dere yatağında bulunduğu gerekçesiyle yıkım kararı verdi. Hatay 1. İdare Mahkemesi tarafından alınan karar kapsamında 73 evin şuana kadar 31’i ekipler tarafından boşaltıldı.

Elektiriği kestiler

Sabah saatlerinde çok sayıda polis ve belediye ekibi, iş makineleriyle geldikleri mahallenin elektriğini kesti. Bu sırada halkın tepkisiyle karşılaşan polis, “Muhatap ben değilim” diyerek, evlerin tahliye edilmesini istedi. Karara karşı çıkan mahalleliler ile polis arasında yaşanan arbede sırasında yaşlı bir yurttaş, yerlerde sürüklendi. Giriş ve çıkışlara kapatılan mahallede, gerginlik devam ediyor.

 

HDP konuyu meclise taşıdı

Öte yandan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, mahalle sakinlerinin durumunu Meclis’e taşıdı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle verilen soru önergesinde Hatimoğulları, Dörtyol Milli Emlak Müdürlüğü’nün 3 Şubat 2022 tarihli tahliye konulu yazısında, “İlçemiz Özerli mahallesinde mülkiyeti Hazineye ait 135 ada 1 parselde taşkın sahada bulunan işgaliniz ile ilgili 2886 sayılı yasanın 75. maddesine göre oluşturulan komisyonca 10.02.2022 tarihinde tahliye işlemi yapılacağı belirlenmiştir” ifadelerinin yer aldığını belirtti.

Kasım ayında yıkım ve tahliye kararı verilen saha için yürütmenin durdurulması için açılan dava nedeniyle yıkımın gerçekleştirilemediğini aktaran Hatimoğulları, “4 Ocak 2022 tarihinde yürütmenin durdurulması talebinin reddedilmesi üzerine bahsi geçen tahliye kararı, ilgili yurttaşlara gönderilmiştir. Bunun üzerine Hatay’ın Dörtyol İlçesi’ne bağlı Özerli Mahallesi sakinleri, #ÖzerliyiYıkma başlığı altında tahliye ve yıkım kararını sosyal medyada gündemleştirdi. Defalarca Dörtyol Kaymakamlığı’na gittiklerini, verilen mücadelenin ardından imar barışı ile resmi nitelik kazandırılan ve 30 yıldır ecrimisil bedelleri ödenen 73 haneden zorla tahliye edilmek istendiklerini ifade etmektedirler. ‘Biz buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz. Bu karda kışta, bir hafta içinde evlerimizi nasıl terk ederiz? Bizim gidecek yerimiz yok’ diyen Özerli halkı, zorla tahliye kararı durdurulsun diye sosyal medyada kampanya başlattı” ifadelerini kullandı.

Hatimoğulları, Bakan Kurum’un yanıtlaması talebiyle şu soruları yöneltti:

“* 30 senedir ecrimisil ödedikleri ve imar barışından yararlanarak, resmi nitelik kazandırılan evlerinden yurttaşlar nasıl tahliye edilmek istenebilir? Özerli sakinlerine dayatılan tahliye ve yıkım kararı hukuk dışı değil midir?

* Tahliye ve yıkım tebliğinin ilgili yurttaşlara tahliye tarihinden sadece bir hafta öncesinde bildirilmiş olması olağan mıdır?

* Özerli mahallesinde bulunan 73 hanede yaşayan 250 yurttaşın barınma hakkını sağlamak üzere çalışmalarınız olacak mıdır?

* Kışın ortasında 250 yurttaşın evinden edilmesi/yıkım kararı rutin bir uygulama mıdır?”

 

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: