Ordu’daki kıyı dolgu projesi için kesin karar çıktı: ÇED olumlu kararı iptal edildi

Ordu Çevre Derneği’nin (ORÇEV), Ordu’daki kıyı doldu projesi için Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı’nın ÇED olumlu kararının iptali için açtığı dava sonuçlandı.

Ordu 1. İdare Mahkemesi, daha öncesinde yürütmeyi durdurma kararı verdiği davada, “ÇED olumlu” kararını iptal etti.

“Üç yıl sonra haklı davamız sonuçlandı”

Kararın ardından ORÇEV tarafından yapılan açıklamada, “Üç yıl sonra haklı davamız sonuçlandı. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin önceki projelerine açtığımız davaların da lehimize sonuçlandığı düşünüldüğünde Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin projelerinin hukuka ve ekolojik standartlara uygun olmadığı anlaşılacaktır” denildi.

“Mahkeme Ordu’nun kıyılarının korunmasını sağladı”

1 Mart saat 13.15’te belediye önünde basın açıklaması yapılacağı belirtilen açıklamada şu ifadelerde tamamlandı:

“Yürütmeyi durdurma kararından sonra 21 Şubat 2022 Pazartesi günü duruşmamız oldu. Mahkeme, ekolojik yıkımı görüp yasa gereği kararını verdi. Karar 23 Şubat 2022 Çarşamba günü açıklandı. Bu önemli bir karar. Kıyı dolgu projesi, mahkeme devam ederken uygulama çalışmaları sürüyordu. Her gün zarar veriliyordu. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı ve hemen ardından kesin karar, Ordu’nun kıyılarının korunmasını sağladı. Ordu Büyükşehir Belediyesi önceki ve bu karardan ders çıkararak projelerini hukuka ve ekolojik duruma göre ve halkla değerlendirerek yapar umarız.”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: