ORÇEV: Göz göre göre kaçak çakıl ve kum alınıyor

ORDU- Ordu Çevre Derneği, Ordu Altınordu ilçesinde Melet Irmağı’ndan kaçak kum ve çakıl alındığı iddiasıyla kurumlardan bilgi istediOrdu Altınordu ilçesi Eyüplü Mahallesi’nde Melet Irmağı’ndan yasak olmasına rağmen kum ve çakıl çıkarımı yapılmakta. Bu duruma tepki gösteren mahalle muhtarının şikayetleri sonucunda jandarma tutanak tutarak kum ve çakıl alımı durdurmuştu.

DİLEKÇELER VERİLDİ

Yapılan itirazlara rağmen dereden kum ve çakıl çıkarımının devam etmesine ilişkin Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Devlet Su İşleri (DSİ) Ordu İl Müdürlüğüne, Samsun Bölge Müdürlüğüne ve Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne bilgi edinmek ve suç duyuru kapsamında dilekçe verdi.

Yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül derelerden kum ve çakıl almanın yasak olduğunun altını çizerek, “Ancak Melet Irmağı’ndan kum ve çakıl alındığını basına yansıdığı biçiminde öğrendik. Çakıl ve kumu kimler alıyor, usulsüz izini veren kimler? Bunları öğrenmek ve yasal hakkımızı kullanmak için kurumlara dilekçelerimizi verdik” dedi.

SUÇ İŞLENİYOR

Dereden kum ve çakıl çıkarılması nedeniyle suç işlendiğinin altını çizen Gönül, “Ortada bir suç var. Ancak bu suçta hangi kurum ve kişilerin sorumluluğu olduğunu ortaya çıkarmak için ilgili kurumlara dilekçelerimiz verdik. Verilecek yanıtlara göre hukuksal süreci başlatacağız. Usulsüz kum ve çakıl alanlar, aldıranlar hakkında yasal haklarımızı kullanacağız. Derelerimizi korumak zorunda olanların sessizliğinin nedenini sorgulayacağız” diye belirtti.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: