Deniz Poyraz’ın faili Gencer katliam planını anlattı

Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer, “Kin yuttum” sözleriyle kendini savunarak, pişman olmadığını söyledi.

Mezopotamya Haber Ajansı’da yer alan habere göre Deniz Poyraz’ın katili Onur Gencer, hedefinde Milletvekili Murat Çepni’nin de olduğunu söyledi.

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik 17 Haziran 2021’de saldırı gerçekleştiren ve parti çalışanı Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in yargılandığı davanın duruşması, İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. Verilen aranın ardından sanık Onur Gencer’in savunmasına geçildi. Mahkeme başkanı iddianamedeki suçlamaları okuyarak, sanıktan savunma yapmasını istedi. TAKIM ELBİSELİ Gencer’in takım elbiseyle katıldığı duruşmada, etrafı jandarmayla donatıldı. Savunma yapan Gencer, “Sayın Başkan öncelikle kanlı baskının evveliyatı çok geçmişe dayanıyor. 1998 yılında annemin HDP’liler tarafından tehdit edilmesiyle başladı. Annemi, beni öldürmekle, annemin ruh sağlığı az da olsa bozulmuştur. Kobanê olaylarında önümün kesilmesi. Suriye’de suikasta uğramam. Bir şey yapılmaması nedeniyle PKK ile yaşadığım birçok travma ve bu travmalardan kurtulmak için gerçekleştirdiğim kanlı baskın bakımından pişman değilim. Deniz Poyraz’ın kendisi ve ailesinin araştırılmasını istiyorum. Bazı istihbaratçıların öldürülmesinden sorumlu olanın Deniz Poyraz olduğunu düşünüyorum” dedi. Mahkeme Başkanı’nın “eylemi gerçekleştirme nedenin neydi?” şeklindeki sorusuna Gencer, “İçimi soğutmak, travmalarımdan kurtulmak ve kendimi hissetmek için yaptığım baskında HDP/PKK örgütünün durdurulmaması için yaptım. Kendim yaptım” diye konuştu. HDP’Yİ UYGUN GÖRDÜ! Mahkeme başkanının “Bu kararı nasıl aldın, eylemi gerçekleştirene kadar neler yaptın?” sorusuna da Gencer, “Suriye’de YPG’nin bizzat bana yaptığı suikast sonrası misilleme yapılmaması nedeniyle intikam zamanın geldiğini fark ettim. Hem annemin hem de kendi intikamımı almak için fırsat bekledim. Daha kısa yoldan masumlara zarar vermeden HDP binasını uygun gördüm. Son gün hem Atatürk’e hem bayrağa millete, tüm kutsallarıma küfür eden bir HDP’linin attığı son damla ile birlikte ‘kin yuttum’ paylaşımını yaptım. 16 Haziran Çarşamba günü saat 5 sıralarında o HDP’linin son damlayı taşırması ile birlikte ok yaydan çıktı” ifadelerini kullandı. KATLİAM PLANI “Atış eğitimi alman, silah ruhsatı alma sürecin var bunları ayrıntısıyla anlat” sorusuna Gencer, şu cevabı verdi: “İntikam planı 5 yaşından itibaren kafamda vardı. Şekillenmemişti. Biraz daha doğaçlama bir şekilde beklentim vardı. Av tüfeği alma sebebim atış zevkim sebebiyleydi. Atış eğitimi aldım, poligonlarda kendimi geliştirdim. Tüfek almam eğlence içindi ama tabanca intikam içindi. Ta ki 16 Haziran’a kadar. İntikam dayanılmaz bir noktaya gelmişti. 16 Haziran gecesi sinirden uyuyamamıştım, 10.30 civarı taksi ile binanın önüne geldim, 11.00’e doğru ve tabanca ile içeri girdim. 5 dakika daha erken gelseydim, daha kanlı bol leşli bir cinayet olacaktı” sözlerini sarf etti. Bunun üzerine salonda tepkiler yükseldi. Salonda “Bol leşli” cinayet tepkilerine baba Abdüllillah Poyraz, “Alçak” sözleriyle tepki gösterdi.

Katil Gencer ısrarla salonda gerginlik yaratmaya yönelik beyanda bulununca baba Poyraz, “Hak hukuk istiyorum. Bu bir alçaktır.” diyerek tepkisini gösterdi.

Mahkeme başkanı ise sanığa değil, salondakilere tepki gösterdi. Sanığın pişkin şekilde “bol leşli” sözlerine ise mahkeme başkanı tepki göstermedi. Mahkeme başkanı ise salondan yükselen tepkiye karşı “birkaç kez uyardım, yine uyarırım, duruşma düzenini bozmayın” uyarsında bulundu.

ÇEPNİ’Yİ TEHDİT ETTİ

Savunmasına devam eden Gencer, “Gönlümden geçen Öcalan ve Demirtaş harici hepsi bir. Abdullah Öcalan ve Demirtaş özel ilgi alanım. Ha Deniz Poyraz ha Murat Çepni” sözlerini sarf etti.

Salonda duruşmayı izleyenler “Buna adil yargılama mı?” diyorsunuz sözleriyle tepki gösterdi.

Gencer, “Benim Kürt kardeşlerimle sorunum yoktur. Asıl alçaklar onlardır” sözlerine Deniz Poyraz’ın babası Abdüllillah Poyraz, “Alçak sensin” sözleriyle karşılık verdi.

İŞKENCEYİ ANLATTI

Olay anında yaşananları anlatan Gencer, “Bir teröristi etkisiz hale getirdiğimi gördüm. Sonra diğerlerini aramaya başladım. Kapıları zorladım. Başka terörist bulamadığım için bir kaç tekme attım, yine silah sıktım. Yangın tüpüyle camı patlattım. Üstüm başım kirlenmişti, yukarı çıktım her taraf kapalıydı. Aşağı indim, teslim oldum” dedi.

‘KREDİ ÇEKTİM’ İDDİASI

Emniyette verdiği ifadelerin doğru olduğunu söyleyen Gencer, sorulan sorulara yanıt verdiğini belirtti. Aleyhinde toplanan delillere dair birşey söylemeyeceğini kaydeden Gencer, hesaplarındaki parayı kredi çektiğini ileri sürdü. Gencer, kredi çektiği paranın tamamını harcadığını belirtti.

Mahkeme heyetinin “Kimseye bağlı olmadan mı cinayeti gerçekleştirdin? sorusuna da Gencer, “Tamamen içimi soğutmak için yaptım” diye yanıt verdi.

Katil Gencer savunmasını tamamladı.

Duruşma Deniz Poyraz’ın Annesi Fehime ile Abdullilah Poyraz’ın şikayetleri alınacak.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: