Olağanüstü NATO zirvesi başladı

Olağanüstü NATO zirvesi, Brüksel’de bulunan NATO karargahında başladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş gündemiyle bir araya gelen NATO üyesi 30 ülkenin liderleri, toplantı öncesinde aile fotoğrafı çektirdi.

Olağanüstü zirve ‘güvenlikteki yeni gerçeklik’ nedeniyle düzenliyor.

NATO Genel Sekreteri John Stoltenberg, toplantının açılış konuşmasında, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin sonuçlarını, Ukrayna’ya güçlü desteğimizi ve güvenliğimizdeki yeni gerçeklik karşısında NATO’nun caydırıcılık ve savunmasının daha da güçlendirilmesini ele alacağız” dedi.

NATO’nun Doğu Avrupa’daki uzun vadeli duruşunun değerlendirileceği zirve kapsamında devlet ve hükümet başkanları dün akşamdan bu yana Brüksel’de ikili görüşmeler de yapıyor. Toplantının ardındn görüşmelerin sürmesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıdan önce Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ile bir araya geldi.

Brüksel’de arka arkaya üç zirve

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, dünkü açıklamasında, “Yarınki zirvede daha fazla karar alacağız. Caydırıcılığımızı yeniden konumlandırmalıyız.” diyerek, ittifakın doğu kanadındaki güçlerin sayısını kara, hava ve denizde artıracaklarını, ilk aşama olarak Bulgaristan, Macaristan, Romanya ve Slovakya’ya daha fazla asker konuşlandırılacağını bildirmişti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin birinci ayında Brüksel’de arka arkaya üç zirve düzenlenecek. NATO zirvesinin ardından G7 ve Avrupa Birliği (AB) zirveleri yapılacak.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: