8.SINIF ÖĞRENCİSİNDEN ÖĞRETMENİNE SÖZLÜ TACİZ

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde, görev yapan kadın öğretmen, öğrencisi tarafından tacize uğradığı iddia edildi.

İddiaya göre, İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde önceki gün Armutlu Ortaokulu öğrencisi, T.A isimli öğretmenine sözlü tacizde bulundu.

8. sınıf öğrencisi olduğu öğrenilen öğrenci hakkında idare soruşturma başlattı.

AİLE, MÜDÜRÜNÜ TEHDİT ETTİ

Geçtiğimiz günlerde ders sırasında sözlü tacize uğrayan T.A isimli öğretmen, daha önce de aynı öğrenci tarafından sözlü tacize uğramıştı. Öğretmen T.A olayın ardından idareye giderek durumu bildirdi. Ancak, 

öğrencinin ailesi, taciz olayının üzerinin örtülmesiniistediği için okula giderek olayın savcılığa intikal ettirilmemesi ve okulda disiplin soruşturması açılmasını engellemek için Armutlu Ortaokulu Müdürü M.G’ye tehditler savurdu. Okul MüdürüM.G geri adım atmayarak, öğrenci hakkında disiplin soruşturması açtı.

Öğretmen T.A’ya yapılan tacizi kabul etmeyipöğretmenini tacizden korumak isteyen okul müdürü,öğrenci ailesi ve yakınları tarafından makamı basılarak darp edildi. Olayın üzerine, Okul Müdürü M.G, gittiği hastaneden darp raporu alarak, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

SENDİKALARDAN AÇIKLAMA

Gerçekleşen olayların ardından eğitim sendikalarından sert tepki geldi. Eğitim-İş, Eğitim Sen ve Türk Eğitim Sen üyesi öğretmenler bir araya gelerek okul önünde ortak bir basın açıklaması yaparak tacizi ve şiddeti kınadı. Açıklamada şu ifadelere değinildi:

“Ülkenin dört bir yanında her zaman duyduğumuz, okullarda öğretmenlere, hastanelerde doktorlara ve diğer sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet olaylarından biri de, dün bu okulumuzda gerçekleşmiştir. Okul müdürümüz öğrenci yakınları tarafından odasında darp edilmiştir.

“ÖĞRETMEN KÖLE GİBİ GÖRÜLÜYOR”

Ülkenin Milli Eğitim Bakanı, valisi, kaymakamı tarafından öğrencilerinin gözü önünde azarlanan, sınıfından kovulan öğretmenler, okullarda ve sokaklarda da veliler ve öğrenciler tarafından dövülür hale gelmiştir.   

Öğretmenlere yönelik bu tür şiddetin sorumlusu, uyguladığı yanlış politikalarla en başta Milli Eğitim Bakanlığıdır. Öğretmeni eğitimci olarak değil, bakıcı gibi gören zihniyetin veli ve öğrencilere empoze edilmesiyle, onların gözünde öğretmenler itibarsızlaştırılmıştır. Öğretmen; veli ve öğrencilerin isteklerini, beklentilerini yerine getirmek zorunda olan bir köle gibi görülmeye başlanmıştır.

“ HAREKETE GEÇİN”

Okullarda yaşanan bu tür şiddetin önlenmesi için, gerekli düzenlemeler acilen yapılmalıdır. Bu konuda başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere, bütün yetkilileri harekete geçmeye çağırıyoruz. Öğretmenlere yapılan şiddet eylemlerini bir kere daha kınıyor, başta okul müdürümüz olmak üzere, şiddete uğrayan tüm eğitim emekçilerine geçmişolsun dileklerimizi iletiyoruz”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: