NATO Zirvesi sonrası liderden ortak açıklama

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nden sonra liderlerin yaptığı ortak açıklamada, “Putin’in Ukrayna’ya saldırma kararı korkunç bir stratejik hataydı” denildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı sonrasında olağanüstü toplanan NATO Zirvesi hakkında yayımlanan bildiride “Ukrayna’nın demokratik yollarla seçilmiş Devlet Başkanı, parlamentosu ve hükûmeti ile vatanlarını savunan cesur Ukrayna halkının yanındayız” denilerek Rusya kınandı.

“Rusya’nın ağır bedel ödeyeceği korkunç bir hata”

Video konferans yöntemiyle yapılan NATO Zirvesi’nin ardından yayınlanan ortak bildiride, Avro-Atlantik güvenliğine yönelik onlarca yıllık dönemdeki en büyük tehdidin görüşüldüğü, saldırıların acımasız ve haksız olduğu, Avrupa’da barışın bozulduğu, Rusya’nın eylemlerinden sorumlu tutulacağı vurgulandı.

“Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna’ya saldırma kararı, Rusya’nın uzun yıllar ekonomik ve siyasi bakımdan ağır bedel ödeyeceği korkunç bir hatadır. Rusya’ya büyük ve eşi görülmemiş yaptırımlar uygulanmaya başlamıştır” denilen bildiride şu ifadeler yer aldı:

“İttifakın doğusuna güç konuşlandırması yapmaktayız”

“Rusya’nın eylemleri ışığında NATO’nun caydırıcılık ve savunma duruşu için gerekli sonuçları çıkaracağız. Müttefikler Washington Anlaşması’nın 4. maddesi uyarınca istişarelerde bulunmuştur. Müttefiklerin savunması ve güvenliği için gerekli kararları ve tedbirleri almaya devam edeceğiz. İttifakın doğusuna savunma amaçlı kara ve hava kuvvetleri, NATO bölgesi geneline deniz varlıkları konuşlandırdık. Kendimizi olasılıklara hazırlamak ve müttefik bölgesinin güvenliğini sağlamak için NATO’nun savunma planlarını harekete geçirdik. Şimdi İttifakın doğusuna ciddi ilave savunma amaçlı güç konuşlandırması yapmaktayız. Şimdi ve gelecekte İttifakın güvenilir ve güçlü caydırıcılığı ve savunmasının sağlanması adına gerekli her türlü konuşlandırmayı yapacağız.”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da internet bağlantısıyla yapılan toplantıya Maslak’ta bulunan Milli Savunma Üniversitesi’nden katıldı.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: