Murat Yetkin: hükümet kabul etti, sorun dış güçler değil güvensizlik

Gazeteci Murat Yetkin, Nureddin Nebati’nin patronlarla yaptığı toplantıda, Bakanın ‘sorunun dış güçler değil, güvensizlik’ olduğunu kabul ettiğini yazdı.

Gazeteci Murat Yetkin, YetkinReport‘ta yayınladığı yazısında, iktidarın, ekonomideki sorunların dış güçlerin saldırısından değil, ekonomik politikaya duyulan güvensizlikten kaynaklandığını sonunda kabul ettiğini dile getirdi ve yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, yatırımcılarla yaptığı önceki günkü (11 Aralık) toplantıya katılan bazı isimlerden edindiği izlenimleri aktardı.

Yetki’nin yazısının konuyla ilgili bölümü şu şekilde;

“Nebati, yatırımcılara ve bankalara açıkça Merkez Bankasının dövize müdahale ettiği sıralarda döviz alımı yapmamalarını ve böylece piyasalardaki, halktaki güvensizliğin giderilmesine katkı vermelerini istemiş. (Nitekim TCMB 13 Aralık öğle saatlerinde doların 14,6 lirayı aşması üzerine bir müdahalede daha bulundu ama 14 liranın altına düşürülemedi.) Türk bankalarındaki döviz hesabı 260 milyar doları bulmuş. Yastık altındaki 400 milyar liralık altının ekonomiye kazandırılması gerektiği konuşulmuş.

Peki, iş dünyası bu toplantı hakkında ne düşüyor ve söylenenleri ne kadar inandırıcı buluyor?

Öncelikle patronlar dünyası bakanın bu toplantıyı yapması ve görüşlerini tek tek almasından memnun kalmış. Ancak bir toplantıyla her şeyin yoluna girmesinin beklenmiyor”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: