Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA)’dan Ocak Ayı Raporu

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Ocak ayı dava gözlem raporunu açıkladı.

MLSA’nın açıkladığı rapor’a göre Ocak ayında dokuz kişiye 515 ay hapis cezası verildi. MLSA açıklamasının tamamı şöyle:

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), 2018 yılından beri birçok uluslararası sivil toplum kuruluşu ile işbirliği içerisinde dava takip programı yürütmektedir. Bu programdaki amaç, takip edilen ve basın, toplanma ve ifade özgürlüklerini ilgilendiren davalarda 1948 İnsan Hakları Bildirgesi ve 1950 Avrupa İnsan Hakları Bildirgesi (AİHS) başta olmak üzere, Türkiye’nin de taraf olduğu birçok uluslararası sözleşme ve anlaşma tarafından vazgeçilmez bir insan hakkı olduğu kabul edilen adil yargılama hakkı bağlamında ulusal ve uluslararası standartlara uyumun kayıt altına alınmasıdır. 

MLSA, Ocak 2022’deki ifade özgürlüğü davaları takibi ve adalet gözlem programı kapsamındaki çalışmalarına Norveç Kraliyeti Dışişleri Bakanlığı desteği ile devam etti.

Ocak ayında dokuz kişiye 515 ay hapis cezası verildi

14 MLSA gözlemcisi, Ocak ayında, 36 davanın 11 farklı şehirde görülen 37 duruşmasını takip etti.

Ocak ayında takip edilen 36 davada 332 kişi yargılandı. Yargılanan 332 kişi içerisinde 111 öğrenci91 aktivist44 gazeteci, 25 siyasetçi7 yazar4 sanatçı3 avukat ve 2 akademisyenbulunuyordu.   

Ocak ayında takip edilen 36 davada yargılanan 332 kişiye 36 farklı kategoride toplamda 62 suçlama yöneltildi. Ocak ayında sanıklara yöneltilen suçlamaların %44’ü terörizm suçlamaları oldu. Terörizm suçlamalarının %93’ü, gazeteci, aktivist ve siyasetçilere yöneltilen “terör örgütü üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarından oluşuyordu. Terörizm suçlamalarına gösterilen delillerin %24’ünü gazeteci ve yazarların haberleri, yazıları ve çektikleri fotoğraflar oluştururken sosyal medya paylaşımları terörizm suçlamalarına gösterilen delillerin %21’ini oluşturdu.

Ocak ayında yargılanan kişilere yöneltilen suçlamaların %9’unu “cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması oluşturdu. Bu suçlamaya gösterilen delillerin %60’ı ise sosyal medya paylaşımları idi.

Ocak ayında karar duruşması görülen davalarda 2 gazeteci, 4 siyasetçi, 3 aktivist toplamda 515 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca, Ocak ayında gazeteci Rojhat Doğru, “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.” Denildi.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: