Divriği’de madencilerin direnişi kazandı

Divriği’de ücretlerinin yükselmesi talebiyle iş bırakan madenciler, taleplerinin kabul edilmesi üzerine iş başı yaptı.

Sivas’ın Divriği ilçesinde faaliyet gösteren OYAK iştiraki Erdemir’e ait madende üretim yapan Çiftay firması çalışanları üç gün önce iş bıraktı. Ücretlerinin iyileştirilmesini isteyen işçilerin talepleri kabul edildi.

‘MADENDEKİ EN DÜŞÜK ÜCRET 5 BİN 250 TL OLDU’

Evrensel‘de yer alan habere göre, Çiftay firması işçilere yüzde 51 zam önerdi. İşçiler ise taban ücretleri düşük olduğu için bu oranın üzerine 1000 lira seyyanen zam ve yakacak yardımı talep etti. Üç günlük eylemin ardından işçiler, yüzde 51 oranında maaş zammına ilaveten, banka maaş promosyonu, gıda ve yemek farkı ücretleri ile yakacak yardımı olarak her ay 750 TL alacak. İşçilerin seyyanen 1000 TL ek ücret talebi ise tam anlamıyla karşılanmasa da 250 TL olarak sözleşmeye girdi. Böylece madendeki en düşük ücret 5 bin 250 TL oldu. Yer altında çalışanların ücreti de 7 bin 300 liraya yükseldi.

‘EN BÜYÜK BAŞARIMIZ BİRLİK OLUP HAKKIMIZI KAZANMAK’

Bir maden işçisi süreci şöyle anlattı: “Sosyal yardımlarla beraber bazı hakları kazandık. 13 yıldır burada çalışıyoruz, daha önce böyle bir kazanımımız olmamıştı. Bize ait yemek kartlarımız olacak. Yakacak yardımları yapılacak. Ücretler arttı. İş durdurduğumuzda buraya gelen savcı bile bize ‘Allah yardımcınız olsun’ demişti. İşler dışarıdan duyulduğu kadar kolay değil. Burası çok büyük bir maden, zor bir iş. Biz daha önce böyle bir şeyi başaramamıştık. Esnaf destek gösterdi. Herkes de yanımızda durdu. Burada biz birlikte hareket edince de kendimize güvenimiz geldi. En büyük başarımız herhalde birlik olup haklarımızı kazanmak oldu.”

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: