LGBTİQ+ örgütlerinden Ukrayna’ya destek

Türkiye’den LGBTİQ+ örgütleri yaptıkları açıklamalarla Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarına ve işgaline tepki gösterdi,

Rusya ve Ukrayna’daki LGBTİ+’lar ve LGBTİ+ örgütleri ile dayanışma mesajı paylaşan örgütler ‘’Savaşa hayır’’ dediler.

Kaos GL saldırının ilk günü yaptığı açıklamada, savaşa karşı olduklarını ve barış için mücadele eden LGBTİ+’ların ve LGBTİ+ örgütlerinin yanında olduklarını duyurarak, “Ukrayna’da ve Rusya’da barış için mücadele eden LGBTİ+’ların ve LGBTİ+ örgütlerinin yanındayız.” Dedi.

ÜniKuir Derneği de yaptığı açıklamada savaşa karşı olduğunu ve savaşın o bölgelerde yaşayan LGBTİ+’lar için risk taşıdığını söyleyerek, “Bizler biliyoruz ki LGBTİ+’lar başta olmak üzere “geleneksel değerlere” sığmadığı iddia edilen toplumun pek çok kesimi savaş halinde daha fazla tehdit altında olacaktır.” İfadelerini kullandı.

SPoD paylaştığı açıklamada “Hayatlarımız pahasına başlatılan savaşların açtığı yaraların tazeliğinde yeni bir savaşa itiraz ediyoruz. Savaşın yıkıcılığı karşısında, barışın onarıcı gücünü savunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hevi LGBTİ+ Derneği de yaptığı açıklamada, bölgedeki LGBTİ+’ların ve LGBTİ+ örgütlerinin yanında olduklarını ve savaşa karşı olduklarını duyurdu.

Lambdaistanbul da savaşa karşı açıklama yayımlayan LGBTİ+ örgütleri arasında yer aldı. Dernek yaptığı açıklamada, “Güçlü devletlerden bıktı bu dünya. Duygulara yer olmayan, hırs, öfke ve nefretin yönettiği bir eylem olan savaş canlı-cansız herşeye yönelmiş büyük bir SUÇTUR ve bütün dünyanın gözü önünde işlenen bu suç derhal önlenmelidir.” İfadelerini kullandı.

Ege Üniversitesi toplumsal cinsiyet araştırmaları topluluğu Lavender LGBTİQ+ da savaşa karşı olduklarını duyurdu. Topluluk yaptığı açıklamada, “Dünyada yükselen militarist ve şiddet yanlısı politikaların halkların gerçekliği değil emperyalist çığırtkanların kar politikaları olduğunu” söyledi.

Boysan’ın Evi ekibi de yaptığı açıklamada “biz LGBİT+’lar darbelerin ve savaşların etkisini derinden hissediyoruz” dedi.

Marmara Üniversitesi LGBTİQAA+ Dayanışma Ağı Kuir Marmara savaşa karşı mesajını “yalnızca barışa tarafız” görselini paylaştı.

Sosyalist Lubunya Hareketi paylaştığı açıklamada “Lubunyalar emperyalist savaşa karşı, yaşasın lubunya dayanışmamız!” ifadelerini kullandı.

Muamma LGBTİ+ Derneği de savaşa hayır diyenler arasındaydı.

Geçtiğimiz haftalarda kuruluşunu ilan eden İHD İstanbul Şube LGBTİ+ Komisyonu da “savaşı durdurun” mesajı paylaştı.

 

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: