Konut fiyatları 2022’de yüzde 60 daha artacak

Konut maliyetleri tavan yaptı. Sektör temsilcileri, sıfırdan ev almanın imkansızlaştığın, 2022’de fiyatların en az yüzde 60 artacağını söyledi.

Cumhuriyet’ten Ali Can Polat’ın haberine göre sektör temsilcileri konut yapmanın zorlaştığını, birikimi olmayan yurttaşlar için ise sıfırdan konut almanın imkansız olduğunu vurguladı.  Yine sektör temsilcileri 2022’de fiyatların en az yüzde 60 daha artacağını açıkladı.

“Fiyatlar sadece üst sınıfa uygun”

İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, şöyle konuştu:

Artık alt sınıf ve orta sınıf ev alamaz. Fiyatlar sadece üst sınıfın alabileceği bir noktaya geldi. Bu maliyetlerle biz yapamayız onlar alamazlar. Ayrıca Türkiye’de 6 milyon çürük yapı var. Maliyet artışları kentsel dönüşümü de imkansız hale getirdiği için sorun vatandaşın can güvenliği sorunu haline geldi

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı da konut fiyatlarında 2022’de de en az yüzde 60’lık bir artış beklediğini söyledi. Yazıcı “Türkiye barınma krizine doğru gidiyor. Mülk edinmek her geçen gün zorlaşacak ve kira rakamları da buna bağlı yükselecek. Daha kötüsü kiralık ev kavramı gittikçe azalacak ev bulmak zorlaşacak” diye konuştu.

Artan maliyetlere bir önlem alınmadığı takdirde konut almanın artık hayal bile olamayacağını söyleyen İnşaat Yüksek Mühendisi Hüseyin Arslan şunları söyledi:

Şu anda bir eviniz yoksa yeni bir ev almayı unutun. Konut piyasasında zaten TL’den kaçan yatırımcılar ve evini yenilemek isteyenler hakim, bu fiyatlarla hiç evi olmayan birisinin sıfırdan kredi çekip alması imkansız” dedi. Yüksek ihracat hedeflerini tutturmak için ihracatçılara sağlanan kolaylığın iç piyasadaki üreticileri hammaddeden kopardığını da belirten Arslan, “İhracat hevesinin bedelini yurttaş ödüyor. İç piyasaya hammadde kalmayınca fiyatlar yükseliyor. İnşaat sektörü için acilen başta çimento olmak üzere; Demir, Cam, Ahşap ve Seramik sektörlerine ihracat kotası gelmelidir. Yoksa bu fiyatlar durmayacak ve orta sınıf bütün hayatını konut yatırımcılarının daimi kiracıları olarak geçirecek.”

“Düşmesini geçtik sabit kalması bile zor”

Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan fiyatların düşmesi gibi bir beklentilerinin olmadığını söyledi. “Fiyatlar bir türlü oturmuyor. Düşmesini geçtik, sabit kalması bile zor. Şu an sürekli artıyor. Aynı şekilde kiralar da artıyor tabi. Enflasyon korkusuyla gayrimenkule sarılanlar piyasadan çıkmadan bu fiyatlar sabitlenmez de. Sürekli artmaya devam edecektir” diye konuştu.

Bizi Takip Edin!
Son Haberler
%d blogcu bunu beğendi: